Holisztikus tisztulás - Kunyhó vagy kabin?
A finneknek tulajdonított szaunával valószínű 99,9%-unk találkozott már, talán ki is próbáltad és bele is szerettél. Itthon is egyre elterjedtebbek a szauna szeánszok, amiket képzett szaunamesterek vezetnek. A szaunázás rítusa, vagyis, hogy a térben elhelyezett átforrósított kövekre vizet locsova növelik a hőérzetet, és ezt különféle gyógynövények illóolajával kiegészítik, azonban nem egyedi. A legtöbb ősi kultúrának apró különbséggel, de része volt ez a fajta intenzív, fizikai-lelki és szellemi szinteken történő tisztítási folyamat. Az észak-európai szauna, a közép-európai és török gőzfürdő, az észak-amerikai inipi, a dél-amerikai temazcal és a magyar izzasztó- vagy gőzkunyhó mind ugyanazt a célt szolgálja.
Mi is ez a cél? Azáltal, hogy a fizikai testünket intenzív hőhatásnak tesszük ki, fokozódik az anyagcsere, stimulálja a méreg- és salakanyagok tisztulását, bőrünk rugalmassága nő, támogatja bőrünkben a sejtképződést, ellenállóbbá válik immunrendszerünk. Ha pedig a szaunázást követően hideg vízzel zuhanyozol, az a vegetatív idegrendszerben és a hormonális szervekben - agyalapi mirigyben, mellékvesekéregben - egyfajta pozitív stresszt vált ki. Az agyalapi- vagy tobozmirigyet gyakran rendelik hozzá a harmadikszem / homlok csakrához, mint fizikai szerve. A mellékvesekéreg többek között a kortizol hormon termeléséért felelős, melyet gyakran stresszhormonnak is hívnak, utalva fontos szerepkörére. A merülő medence használata így nemcsak felfrissülést hoz, de hosszútávon edzi, segíti a hormonrendszer működését, így támogatva az egyensúlyi állapotot fizikai-, szellemi és érzelmi szintek között.
A szaunázás időtartama alatt használt illóolajok minőségét használhatjuk tudatosan is, legyen az szellemi élénkítés, ellazulás, tisztulás. Az Oshadhi Szauna illóolajkeverék kiváló választás. Ha van lehetőségünk rá, próbálkozzunk saját keverékekkel, és figyeljük meg a hatását szaunázás után.
A tisztulási folyamatot támogathatjuk egy 5 elem meditációval/ vizualizációval, meginvitálva mind az öt elemet, megnyitva lényünket a tisztító energiáknak. A tűz, víz, föld, levegő és éter elemeknek mind kapcsolódik lényünk egy-egy szintjéhez, fizikaitól a spirituálisig.
Az izzasztó kunyhót, mint a szauna őse ismerik világszerte, számos kultúra része, gyógyító-tisztító, önismereti, elmélyülési, újjászületési szertartás helyszíne. A szaunától eltérően, ez egy sokkal inkább rituális, szertartásos formában végzett cselekedet. Ahhoz, hogy valaki izzasztókunyhót vezethessen, hosszú tanulási és tapasztalási folyamaton kell átessen, hogy biztonsággal tudja tartani a kunyhóban létrejövő teret és facilitálni a rítust, hogy a megfelelő szellemi energiákat tudja mozgósítani, aktiválni. Ezért ha kipróbálnád, mindenképp járj utána, hogy ezt az intim tapasztalást biztonságos és támogató környezetben élhesd meg!
Mi is akkor a lényegi különbség a rituális izzadás ezen két formája között! A szaunázás egy sokkal hétköznapibb, inkább a fizikai szintre fókuszáló rítus. Ezt, ha szeretnénk, intenzívebbé tehetjük egy szeánsz alkalmával, illetve illóolajok tudatos alkalmazásával, mely illatanyagok egyrészt szaglásunk, másrészt a létrejövő pára lévén bőrünkön (és szubtilis testjeinken át) jut el lényünkig, tovább stimulálva rendszerünk egészét.
Ettől eltérően a “kunyhózás” egy szertartás, ahová kb. évente jár az ember. A szer része a közös felkészülés, kunyhózás, majd étkezés és rendrakás. Mind időtartamában, mind hőfokát illetően egy sokkal intenzívebb élményt jelent, míg a szaunázás 10-13 percig javasolt, 90-100 C°-os hőmérséklettel, addig az izzasztó kunyhó egy egésznapos program, amiből magában a felfűtött kunyhóban általában 2-2,5 ,de maximum 4 órát töltenek el a résztvevők. A szaunához hasonló körülményeken túl a kunyhóban egy szellemi vezető útmutatásával juthatunk el a fizikai szinteken túlra ( dobolás, éneklés és imák révén ) lelkünk rejtett zugaiba, ahol a valódi gyógyulás meg tud nyilvánulni. Néhány vezető vegetáriánus vagy böjti étrendet kér a résztvevőktől a szert megelőző napon, felajánlás és fizikai szintű tisztulás megindítása végett. Fontos!!! Kunyhóba SOHA NEM megyünk be ruha nélkül!!! Ha a vezető ezt kéri, akkor jobb utána nézni vagy más, megbízhatóbb személyt keresni.
Hangsúlyos szerepet kapnak a szimbólumok, elemek és az égtájak, melyeken keresztül létünk bizonyos aspektusaihoz kapcsolódhatunk és mélyíthetjük megértésünket, megélésünket. Minden kunyhóban gyógynövényeket tesznek az izzó kövekre, mintegy füstölőanyagként, ezáltal meginvitálva a növények gyógyító, támogató szellemét és energiáit, melyek újabb szinteket (vagy mélységet) nyitnak meg. Leggyakrabban használt "kunyhós füstölőanyagok" közé tartoznak a mexikói Copal Blanco, fehér zsálya, boróka, édesfű, perui copal stb.
Megbízható szertartásokért keresd fel Sólyomfi Zoltán weboldalán lévő listát.