Blog címkék: fehér zsálya

Ismerkedj meg a régmúlt idők hagyományos alapanyagaival és szertartásaival, melyek egykoron tökéletesen kiegészítettek, megtisztítottak és magaslatokba emeltek testet, lelket és szellemet. Célunk, hogy a mai kor embereként új formában, a füstölőrácsos edény segítségével te is átélhesd őseink rítusait, szertartásait, és megismerhesd a növények és fák gyantáinak áldásos és kiegyensúlyozó hatását a hétköznapokban is.

További blog bejegyzéseink

7 - 12 / 16 bejegyzés

Mi fán terem a növényi köteg ( smudge ) ?

  • A növényi kötegek a természetes füstölés egy különleges részét képezik, melyek használata az észak-amerikai indián valamint a közép-ázsiából származó, sámánisztikus tradíciót követő népek ( kelták, szkíták, hunok, magyarok, mongolok stb. ) hagyományaiban gyökerezik.
  • Ezekben a kultúrákban elképzelhetetlen volt a mindennapi élet, az azokhoz tartozó hétköznapi rituálék, de a különféle gyógyító, ünnepi vagy mágikus szertartások is valódi, tiszta, füstölő használata nélkül.
  • És ahogyan a bambuszpálcikás füstölőt Indiához kötik, úgy kapcsolódnak a kötegek ( angol nevén smudge-ok ) az északi félteke sámánisztikus tradíciójához, hiszen itt fejlesztették tökélyre a kötegek füstölését és adták át hagyomány formájában az utókornak.
  • Mivel a kötözéshez friss növény kell, ezért rendszerint honos és idény szerinti növényekből „dolgoznak”, így tavasztól őszig különféle kreációk tudnak születni, attól függően, hogy éppen minek van itt az ideje. A kötözés maga is egy mágikus rituális cselekedet ( beleértve magát a gyűjtést / szedést is ), nem mindegy, hogy mikor, mit és hogyan kötünk össze :-)
  • Mivel ez a tradíció jórészt az észak-amerikai indián vonal révén honosodott vissza Európába, ezért az ottani növények használata terjedt el a köztudatban, és került be a kereskedelembe a globalizáció révén( pl. fehér zsálya, hegyi balzsam, cédrus ), de azért érdemes tudatában lenni, hogy eleink orvosi vagy más honos zsályából, rozmaringból, levendulából, tujából és más a területükön föllelhető növényből kötötték a kötegeket.

A képen a fehér zsálya köteg mellett egy orvosi zsálya-levedula-rózsaszirom köteg látható.

Napi összehangoló tipp: fehér zsálya - cédrus

Az észak-amerikai indiánok egyik ikonikus füstölős kombinációja ez a keverék, melyet kicsi világos kopállal rácson vagy faszénen is füstölhetünk, de leggyakrabban mégis kötegben használjuk.

Aki olvasta korábban a fehér zsálya – sárkányvér bejegyzést, az átugorhatja a következő pár sort :-)

----> A kaliforniai fehér zsálya ( Salvia apiana ), az észak-amerikai indiánok egyik legszentebb és leggyakrabban használt füstölőszere Európában is igen közkedvelt lett az utóbbi években. Bár fanyar illata a tömjénéhez hasonlóan igen megosztó ( azaz valaki vagy szereti, vagy ki nem állhatja ), tisztító hatása megkérdőjelezhetetlen.


----> Mivel víz elemű növényről van szó, ezért erőteljesen dolgozik és tisztít érzelmi szinteken, de ami még talán ennél is fontosabb ajándék / üzenet / mágikus hatás, hogy kitisztítva a „zavaró érzelmeket”, ahogy a buddhisták nevezik őket, segít, hogy középre kerülve, egy semleges ( isteni ) nézőpontból hozhassuk meg döntéseinket. Felismerve, hogy melyek az igazán fontos dolgok az életben/életünkben vagy éppen az adott helyzetben.

S hogy mit tud ehhez hozzáadni a cédrushajtás, ami igazából nem is cédrus ?

----> Nos, a kaliforniai gyantás ciprus ( calocedrus decurrens ), mert hogy jelen esetben erről a csodás aromás fáról van szó, erőteljes feminin energiát képvisel ( FÖLD minőséggel ), meleg, balzsamos-fűszeres illata ellazít, hamonizál. Az indiánok úgy tartják, hogy a cédrus a fehér zsálya női párja, tehát együtt füstölve őket kiegyensúlyozhatjuk bennünk és körülöttünk a yin-yang, azaz férfi-női energiákat, ami segít a középre kerülésben. Ezért aztán az indiánoknál az izzasztókunyhó szertartások elmaradhatatlan kelléke. További mágikus képessége, hogy képes a 4 elemet egyensúlyba hozni, valamint összekötni a test-lélek-szellem hármasságot bennünk, hogy kapcsolódhassunk belső erőnkhöz.

Zsálya vagy nem zsálya, ez itt a kérdés

Szerettem volna kitenni még egy tisztító tippet a fehér zsálya – sivatagi zsálya köteg bemutatásával, ami rögtön felvetette azt a problémát, amivel a boltban gyakran szembesülünk, ez pedig a nem tudatos növényismeret és növényhasználat.

Ugyanis gyakran tapasztaljuk, hogy bejön valaki a boltba, és kér valamit, mert olvasták valahol, vagy ajánlotta valaki és ezért füstölni szeretné.

Ilyen például az amerikai sivatagi zsálya ( leginkább kötegben ), angol nevén Desert sage, latin nevén artemisia tridentata. Ez utóbbiból kiderül – bár ha a kötegben jobban megnézi valaki, aki ismeri a növényeket, akkor látja is, hogy nem zsályáról van szó – hanem egy ürömfajtáról, amely a mi honos feketeürmönkhöz hasonló. És egy ürömnek egész más kinézete, illata, hatása, feladata, szellemisége, üzenete van, mint egy zsályának, legyen az a fizikai, lelki vagy szellemi szint.

Míg füstölve a zsálya egyik legfontosabb aspektusa a tisztítás, addig az ürömé a transzformáció, az átalakulás.

Kötegben együtt füstölve tehát nagyon jól kiegészítik egymást, csak legyünk tudatában annak, hogy nem 2 fajta zsályát füstölünk, hanem egy zsályát és egy ürmöt.

Ha gyógyító vagy mágikus munkát végzünk, elengedhetetlen ezen különbségek ismerete, és az arra való éberség, hogy mit is vásárolunk / használunk voltaképpen.

Mi éppen ezért a boltban nagyon figyelünk arra, hogy minden növénynél és gyantánál rajta legyen a latin név a csomagoláson, és az is legyen benne, ami rá van írva, akárcsak a gyógyteáknál vagy a jó minőségű illóolajoknál.

A sivatagi zsályánál a félrevezető névhasználat a helytelen angol névből eredeztethető, ahonnan tükörfordítással vette át nagyon sok másik nyelv, így a magyar de akár a német is.

Hasonló problémával találkozunk cédrus fronton, de erről majd egy másik írásban lesz szó.

A képen jól látható a két növény közötti különbség, még ha nem is ízlelhető, szagolható.

Hogyan és mivel végezhető az auratisztítás ?

Az előző posztban ismertetett, füstöléssel végzett auratisztítás többféle módon valósítható meg:

---> Legegyszerűbben Palo Santo fával, fehér zsálya levéllel vagy köteggel ( vagy valamilyen vegyes köteggel, pl. fehér zsálya-sárkányvér ), ilyen esetben semmilyen füstölőedényre nincs szükség.
---> Faszenes füstöléssel, ilyenkor azért jelentősen bővül a felhasználható füstölőszerek választéka: különféle tömjének, tömjénkeverékek, világos kopálok, valamint az összes tértisztításra készült keverék ( pl. a prémium energetikai tisztítás ), de természetesen létezik kifejezetten erre a célra készült auratisztítás füstölőkeverék is, sőt mi magunk is összeállíthatunk egy teljesen személyre szabott keveréket.
---> 100% tiszta, prémium minőségű füstölőpálcikával, kúppal, zsinórral, melyek tisztító növényeket tartalmaznak. Mivel a forgalomban lévő pálcikák többsége részben vagy egészben nem tiszta növényi alapanyagokból készül, ezért ebben az esetben nagyon oda kell figyelni a termékválasztásra. A minőséget és a hatást az is nagyban befolyásolja, hány %-ban tartalmaznak növényi alapanyagokat ( 5-10% vagy 50-70 % !!! ), mert a fennmaradó rész csak égéssegítő és kötőanyag, melynek nem lesz tisztító hatása, még akkor sem, ha természetes ( nem az a feladata ).

‼️ Rácsos edénnyel nem nagyon szoktunk sem teret, sem pedig aurát tisztítani, mert egyrészt nagyon minimális a füstje, ami a tisztításnál előnyt jelent, valamint az edény mozgatása közben a mécses könnyen kifolyik vagy elalszik.
Hasonló megfontolásból füstmentes füstölőpálcikával sem szoktunk sem teret, sem pedig aurát tisztítani.

Légfertőtlenítés füstöléssel

Bár manapság sokan a füstölést csak légtérillatosításra használják ( amire egyébként kétség kívül alkalmas ), de éppen ezért egyáltalán nem vagy csak kicsit tudatosak arra, hogy valódi, 100% tiszta növényi anyagokat füstöljenek, úgy ahogyan nagyon sokan még mindig szintetikus illatolajakat párologtatnak.
Így viszont nem engedik be az életükbe azt a számtalan jótékony hatást ( fizikait és finomenergetikait ), melyet a valódi növényi anyagok ( füstölő és illóolaj ) képesek nekünk embereknek átadni.
A füstölésnek az egyik legfontosabb alkalmazási területe a TISZTÍTÁS, különösen az energetikai tisztítás ( tér és aura ), melynek fizikai síkú vetülete a FERTŐTLENÍTÉS. Ez utóbbi most különösen aktuális lett, ezért is írok róla bővebben, mert egy jó lehetőség arra, hogy a természetes anyagok füstölése visszakerüljön a nyugati emberek életében is oda, ahová való, ahol évezredekig mindig is volt.
Mert még azok is gyakran figyelmen kívül hagyják ezt a lehetőséget, akik egyébként élnek a füstölés finomenergetikai hatásával.
Szóval minden olyan növényi anyag ( gyanta, szárítmány és ezek keveréke ), melyeknek energetikailag tisztító hatása van, ( ami ugye mérésekkel kevéssé igazolható, ezért sok ember számára nem befogadható ), azok fizikai szinten fertőtlenítenek is, tehát baktérium, vírus és gombaölők. Ilyen többek között a tömjén, a mirha, a kopál, a palo santo, a fehér zsálya, az orvosi zsálya, oregánó, kakukkfű, neem levél, borókabogyó.
A füstöléssel kapcsolatban jóval kevesebb tudományos vizsgálat van, de azért készült egy pár, ahol a légfertőtlenítés tekintetében a füstölés jóval hatékonyabbnak ( 91,43% felett ) bizonyult az ugyanabból az anyagból készült illóolajnál ( 67,5 % ).
Többek között ezért is füstöltek mindig évezredek óta a közösségi terekben ( nemcsak a templomokban ), járványok esetén pedig különösen intenzíven, ahonnan mi manapság az elterjedt füstérzékelőkkel kiűztük a füstölés ősi tradícióját.
Képzeld el, mi lenne ha az üzletekben, rendelőkben, irodákban mindenütt füstölnének, és az embereknek nem kellene annyira félniük, hogy milyen távolságot tartanak a másik embertől ! A kézmosást persze nem helyettesíti, de nem is ez a feladata.
Ha úgy látod, hogy neked hozzájárulás lehet az életedhez, akkor használd ez ősi technikát ott, ahol lehetőséged nyílik rá ( pl. az otthonodban, irodában ), és ha hasznosnak tartod, ezt a tudást, akkor vidd hírét kérlek másoknak is.

Légfertőtlenítés az influenza szezon idején?

Tél víz idején, amikor lépten nyomon köhögés és prüszkölés hallatszik körülöttünk bizony van, hogy nem szívesen vennénk levegőt, nehogy mi is elkapjuk a bacilusok egy újabb adagját. Tehetünk-e bármit ilyenkor megelőzésképpen, hogy csökkentsük a baktériumok esélyeit?

 A természetes növényi részek füstölésével járó jótékony hatásokat már őseink is előszeretettel kamatoztatták, nem csak rituális szertartások eszközeként nyúltak a füstölőszerekhez, hanem azok antiszeptikus és antivirális hatásáért is. Az ősi Egyiptomban például tömjén füstjével fertőtlenítették a gabonatároló edényeket. Egyes svájci kórházakban a 2000-es évek elején még a tömjén és borókabogyó erőteljes légfertőtlenítő hatású keverékét használták, mint egy természetes és gyengéd módja a kórház légterének tisztítására.

 Még mielőtt a konkrét növényeket sorra vennénk, fontos kihangsúlyozni, hogy a keresett antivirális és antiszeptikus hatás csak valódi, 100% természetes növényi füstölőszerek illetve illóolajok használatakor jelentkezik. Bármilyen szintetikus illóolaj vagy füstölőszer használatakor csupán az illattal gazdagodhatunk.

 Melyek azok a növények melyeket ajánlott a téli járványok idején gyakrabban füstölni? Jó kiindulási pont lehet, hogy az energetikai tértisztítás során használható növények jellemzően a fizikai szinteken is hasonló tisztító hatással bírnak. Ezek például a tömjén, fehér zsálya és a Palo Santo.

 Az egyik legnépszerűbb tértisztító anyag a tűz elemű tömjén, melynek füstjétől még az ördög is menekül, ahogy a közmondás tartja. Egy 2018-as kutatás1 során kimutatták, hogy a tömjének, azon belül is a Boswellia carterii füstölésekor a légtérben jelenlévő baktériumok mennyisége 91,43%-al csökkent, míg illóolajának párologtatásakor ugyanez az érték 67,5% volt. Ugyanezen elven a tömjén kivonatot tartalmazó alkoholos térparfümöknek is lehet légfertőtlenítő hatása. 

A középkori járványok megfékezésekor is gyakran füstöltek, a tömjén intenzív tisztító hatását a borókabogyó, szintén tűz elemű, erőteljes tisztító és védelmező minőségével kiegészítve. Ezt a Légfertőtlenítő kész keveréket Omani tömjén és borókabogyó alkotja, melyet otthon füstölés előtt érdemes mozsárban kissé megtörni, hogy az anyagokban lévő aromás olajak és más hatóanyagok még könnyebben szabadulhassanak fel, így a tiszta levegőt könnyed-élénkítő citrusos illat is betölti majd.

Egy másik kutatás2 során a tömjén ( Boswellia papyrifera ) és a mirha (Commiphora myrrha ) elegyének hatását vizsgálták, melyek egymást erősítő szinergiát mutattak. 

A másik két erőteljes energetikai tisztító hatással bíró növény, a Fehér zsálya3 fizikai hatásait vizsgáló kutatások bíztató eredményre jutottak, míg a Palo Santo fizikai szintű hatásáról csak a hagyományok és a szóbeszéd számol be4. A modern kor kutatói erre irányuló kutatást még nem végeztek. Így a kaliforniai Fehér zsálya és a perui Palo Santo légfertőtlenítő célú felhasználását az olvasó belátására bízzuk.

A légtér fertőtlenítése akkor is hozzájárulás lehet, amikor valaki a családban már megbetegedett. Ezesetben a belélegzett gyengéd természetes füstölőszer füstje a légutakon keresztül fejtheti ki antivirális és antibakteriális hatását. A néphagyomány és a több évszázados tapasztalat támasztja alá ezt a hatást.

1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29530608

2 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22288378

3https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14786419.2016.1269096?scroll=top&needAccess=true

4 Aromatika magazin, 2015.2.3.

7 - 12 / 16 bejegyzés