Papp Csilla

Litha - nyári napforduló - Június 21.

Litha - nyári napforduló - Június 21.
Litha - nyári napforduló - Június 21.

Évkörünk egyik legkiemelkedőbb ünnepe, és egyben a csillagászati nyár kezdete június 20-ára vagy 21-re esik. Ekkor éri el a Nap az égi egyenlítőtől való legnagyobb távolságát, s az évnek ezen a napján a leghosszabb a nappal és a legrövidebb az éjszaka. A magyar népi szokások szerint már korábban is fontos ünnep volt, de a kereszténység felvétele óta Szent Iván napjához ( éjjeléhez, és egyben Keresztelő Szent János születésnapjához - június 24) kötik a nyári napfordulót, és akkor ünnepelnek.

A régi hagyományokban ( így a magyarban is ) ez a FÉNY teljességének ünnepe, ahol a lélek szakralitása megerősödik, és közelebb kerül a Teremtőhöz.
Hiszen ilyenkor a kiáradó FÉNY a legnagyobb pompájában ragyog, lehetőséget adva ezáltal arra, hogy rálássunk árnyoldalainkra, bevilágít belső világunk legeldugottabb zugaiba, ahol ha hajlandóak vagyunk ránézni énünk "sötét" részeire, egyben lehetőséget is kapunk azok integrációjára is, ami nem más mint a szeretettel önMAGunkba ölelés.
Ezt a transzformációt mindig is a TŰZ elemmel támogatták régen, és hála istennek manapság is egyre többen ünnepelnek különféle tűzszertartásokkal, tűzön járással, és tűzhöz kapcsolódó egyéb mágikus népszokásokkal, rituálékkal.

De ha másra nem jut időd, akkor elég egy gyertya és egy rövid fókusz ( esetleg meditáció ), hogy ráhangolódj ennek az ünnepnek az energiáira.


Füstölőanyagok közül érdemes a NAP minőségűeket segítségül hívni: tömjén, masztix, aranykopál, palo santo, orbáncfű, körömvirág, napraforgóvirág, de létezik kifejezetten nyári napfordulós keverék is.

Kapcsolódó termékek

További tudástár bejegyzéseink

Samhain - Ősök napja, November 1.

Az évkör október 31-november 1-re eső ünnepét is sokféleképpen hívják a különböző hagyományokban ( Mindenszentek - kereszténység, Küszöb ünnep, Ősök napja - magyar hagyományok, Samhain - kelta tradíció ), ami viszont közös mindegyikben, az az ősökről való megemlékezés, a tiszteletadás, a szellemvilággal való kapcsolat, a halállal és ezáltal saját múlandóságunkkal való szembesülés.

Ilyenkor a következő kérdéseken érdemes elgondolkodnunk:

  1. Mit jelent számomra a halál ?
  2. Miben támogathatnak engem az őseim, mire lehetek büszke, mi az, amit érdemes
    továbbvinnem ?
  3. Ki az az ősök közül, akivel még meg kell békélnem ? Kinek és mit kell ahhoz megbocsátanom,
    hogy szabad lehessek ?
  4. Melyek a legsötétebb és legnegatívabb érzéseim, és hogyan tudom őket integrálni az életembe
    ?
  5. Melyek azok a régi terhek, amelyeket el kell engednem a továbblépéshez ?
  6. Minek kell bennem meghalnia ahhoz, hogy helyet teremtsen az újnak ?

Természetesen ezt a folyamatot is tudjuk segíteni füstöléssel, pl. a következő füstölőanyagokkal: fenyőgyanta, angelikagyökér, tuja, fagyöngy, levendula, nyírfakéreg, fűzfakéreg, fehérüröm, bodzalevél, vagy akár a copal negro önmagában. Ha pedig előre elkészített keveréket szeretnénk füstölni, akkor jó választás lehet az ELENGEDÉS, a HÁLA, vagy a MEGTISZTULÁS.

Ostara, tavaszi napéjegyenlőség - Március 21.

Március 20. körül köszönt be a csillagászati tavasz, ezen a napon van a TAVASZI NAPÉJEGYENLŐSÉG. A tavasz a megújulás, az új élet szimbóluma. Minden évben már a február elseje körüli első teliholdkor megkezdjük az új esztendőt - természeti szempontból - ez ugyanis a régi terhek, a megfáradt energiák leadásának ideje. A napéjegyenlőség idején a Nap az égi egyenlítőn megy körbe. Ilyenkor a Nap horizont feletti íve, megegyezik a horizont alattival, tehát ebben az időben egyenlő hosszúak lesznek a nappalok és az éjszakák. Ezt jelenti a
napéjegyenlőség.

A tavaszi ünnepköröket sok nép hangolta a napéjegyenlőséghez, hiszen ekkor egyforma hosszú a nappal és az éjszaka - ezt már az ókori népek is megfigyelték. Minden természetvallás megünnepli ezt a napot, amikor a Természet felébred hosszú téli álmából, a Föld újra termékennyé válik - elkezdődhet a vetés, az ültetés, kihajtanak az ősszel földbe rejtett magok. Ez a termékenység ünnepe, amikor a fény végre győzedelmeskedik a sötétség felett.

Például Babilonban ez az ünnep Akitu : Évkezdő ünnep, a Menny és Föld házasságának ünnepe, mely egy tíz napig tartó ünnepségsorozat volt. Az ókori Rómában Minerva ötnapos ünnepe volt ekkor. Az egyiptomiak is megtartották a tavaszi napéjegyenlőség ünnepét. Ez a nap "a fény újjászületését", uralomra kerülését jelentette, amit az isteneik szimbolizáltak. Úgy, mint Isis és Osiris szerelme, amelynek gyümölcse Horus, az isteni napgyermek. Így támadt fény a sötétségből. A 'Megtisztulás ünnepét' a kelták Imbolcnak ('anyajuhok teje') nevezték. A neve a juhok első vemhességéhez, az évi első életadásához köthető.

Írországban Tara alapításának ünnepe. Indiában ez az ünnep Sitala : A himlő és a halál istennőjének ünnepe, évkezdő ünnep. Időben ugyanekkorra esik a zsidó Peszách-ünnep is, vagy a germán Ostara : a fák ünnepe, az igazi tavasz első napja. A termékenység szász istennőjét, Eostre-t, valamint a germán Ostarát köszönthetjük e napon. Az ő nevéből származik a német Ostern és angol Easter ( Húsvét ) kifejezés. Némelyik wicca-hagyomány a Zöld Istennőt és a Zölderdő Urát ünnepli ilyenkor. Az istennő termékennyé teszi a Földet, felébreszti őt mély álmából, az Istenség pedig segít fölnevelni, érlelni a termést. Járja a zöldülő mezőket, öröme telik a természet bőségében.

A keresztény hagyományokban a tavaszi napéjegyenlőség katolikus egyházi megfelelője "Krisztus feltámadásának" ünnepe, ami nem más, mint Húsvét vasárnapja, amely kapcsolódik a napéjegyenlőséghez. Ez a nap mindig a tavaszi napéjegyenlőség napját követő holdtölte utáni első vasárnap. A magyar hagyományokban pedig még a Gyümölcsoltó Boldogasszony napja ( márc. 25 ) köthető a tavasz kezdetéhez. ( Forrás: Tarr Dániel )

És hogyan jön ide a füstölés ?

Természetesen a tavaszköszöntő ünnepi rituálékon keresztül, melyeknek mindig is része volt. És mit tehetünk mi ma, a mai kor embereként, hogy harmóniába kerülhessünk a természet örök körforgásával ? Például végezzünk tavaszi nagytakarítást, melynek részeként füstöléssel is tisztítsuk meg / újítsuk meg energetikailag életterünket. Vagy tudatosan foglalkozzunk a régi, megfáradt energiák elengedésével, pl. úgy, hogy meditálunk, böjtölünk, és ezt is támogathatjuk akár az ELENGEDÉS, MÉREGTELENÍTÉS füstölőszerekkel illetve GYÓGYULÁS tömjénkeverékkel.

Imbolc, Fényünnep - Február 1.

Sokféleképpen hívják az évkör ezen ünnepét a különböző hagyományokban, ami február elejére esik ( február 1 vagy 2, tradíciótól függően ), de ami közös bennük, hogy FÉNY visszatérését, a tavasz kezdetét szimbolizálja ( ekkor van az év sötét felének a közepe - Samhain és Beltane között ). Ekkor adtak a juhok először tejet, ami a téli szűkösség után nagy könnyebbséget jelentett a túlélésben, valamint ha az idő engedte, ekkor kezdek bele a tavaszi munkákba ( pl. szántás ).

Ez az időpont a megtisztulás kezdete is ( a külső-belső nagytakarításé ), ami a növekedést és a megújulást teszi lehetővé. Az emberek ilyenkor gyertyát és füstölőt gyújtottak, ezzel tisztították ki a régi, megfáradt energiákat, és ehhez kötődik a tavaszi böjt, mint fizikai megtisztulás kezdete is. Jövendőmondásra is alkalmas időpontnak tartották, pl. a magyar hagyományokban a néphiedelem szerint ezen a napon a medve kijön a barlangjából, és ha meglátja árnyékát ( szép, napos idő van), akkor visszamegy aludni, mert újra hideg érkezik. Ha viszont nincs árnyéka, akkor kint marad, mert tudja, hogy ez a tél utolsó próbálkozása és hamarosan enyhül az idő.

A magyar hagyományban FÉNYÜNNEP, a kereszténységben GYERTYASZENTELŐ BOLDOGASSZONY a neve, a keltáknál IMBOLC és Brigid istennőhöz társítják, s hasonló időpontban hasonló jellegű ünnep az indiai és a buddhista hagyományban is van. A közös mindegyikben a MEGTISZTULÁS - ÚJRAKEZDÉS témája, hogy az elmúlt hetek folyamán bennünk megszületett tervek szárba szökkenhessenek, a korábban elvetett MAGocska kíbújhasson a földből, azaz a tervek lejöhessenek a fizikai síkra.

A következő kérdések segíthetnek a továbblépésben:

  • Életem melyik területe, melyik téma, élethelyzet vagy szituáció kiált változás után ?
  • Mi lenne az a változás, ami több örömteli lehetőséget hozna az életembe ?
  • Hol van szükségem több inspirációra, motivációra ?
  • Hogyan tudnám mozgásba lendíteni az energiákat ?

Egyszerű és nagyszerű keverékként nagyon finoman és lágyan tisztít és "fényesít" a PERUI KOPÁL és a LEVENDULAVIRÁG keveréke, de a "fényhozó" FEHÉR DAMMAR energiáját is segítségül hívhatjuk a szintén fényhozó ANGELIKAGYÖKÉRREL. A citrusos omani HOJARI pedig örök jolly-joker.
Kész keverékként elérhető már az ehhez a minőséghez kevert IMBOLC, de a MEGTISZTULÁS, az ELENGEDÉS és az ÚJRAKEZDÉS / TOVÁBBLÉPÉS is tökéletes választás lehet, és érdemes ilyenkor a témára ráfókuszálva, meditációval, tisztító rituáléval vagy egyéb tudatos cselekedettel az energiákat mozgásba hozni.

Hozzászólások