Papp Csilla

Ostara, tavaszi napéjegyenlőség - Március 21.

Ostara, tavaszi napéjegyenlőség - Március 21.
Ostara, tavaszi napéjegyenlőség - Március 21.

Március 20. körül köszönt be a csillagászati tavasz, ezen a napon van a TAVASZI NAPÉJEGYENLŐSÉG. A tavasz a megújulás, az új élet szimbóluma. Minden évben már a február elseje körüli első teliholdkor megkezdjük az új esztendőt - természeti szempontból - ez ugyanis a régi terhek, a megfáradt energiák leadásának ideje. A napéjegyenlőség idején a Nap az égi egyenlítőn megy körbe. Ilyenkor a Nap horizont feletti íve, megegyezik a horizont alattival, tehát ebben az időben egyenlő hosszúak lesznek a nappalok és az éjszakák. Ezt jelenti a
napéjegyenlőség.

A tavaszi ünnepköröket sok nép hangolta a napéjegyenlőséghez, hiszen ekkor egyforma hosszú a nappal és az éjszaka - ezt már az ókori népek is megfigyelték. Minden természetvallás megünnepli ezt a napot, amikor a Természet felébred hosszú téli álmából, a Föld újra termékennyé válik - elkezdődhet a vetés, az ültetés, kihajtanak az ősszel földbe rejtett magok. Ez a termékenység ünnepe, amikor a fény végre győzedelmeskedik a sötétség felett.

Például Babilonban ez az ünnep Akitu : Évkezdő ünnep, a Menny és Föld házasságának ünnepe, mely egy tíz napig tartó ünnepségsorozat volt. Az ókori Rómában Minerva ötnapos ünnepe volt ekkor. Az egyiptomiak is megtartották a tavaszi napéjegyenlőség ünnepét. Ez a nap "a fény újjászületését", uralomra kerülését jelentette, amit az isteneik szimbolizáltak. Úgy, mint Isis és Osiris szerelme, amelynek gyümölcse Horus, az isteni napgyermek. Így támadt fény a sötétségből. A 'Megtisztulás ünnepét' a kelták Imbolcnak ('anyajuhok teje') nevezték. A neve a juhok első vemhességéhez, az évi első életadásához köthető.

Írországban Tara alapításának ünnepe. Indiában ez az ünnep Sitala : A himlő és a halál istennőjének ünnepe, évkezdő ünnep. Időben ugyanekkorra esik a zsidó Peszách-ünnep is, vagy a germán Ostara : a fák ünnepe, az igazi tavasz első napja. A termékenység szász istennőjét, Eostre-t, valamint a germán Ostarát köszönthetjük e napon. Az ő nevéből származik a német Ostern és angol Easter ( Húsvét ) kifejezés. Némelyik wicca-hagyomány a Zöld Istennőt és a Zölderdő Urát ünnepli ilyenkor. Az istennő termékennyé teszi a Földet, felébreszti őt mély álmából, az Istenség pedig segít fölnevelni, érlelni a termést. Járja a zöldülő mezőket, öröme telik a természet bőségében.

A keresztény hagyományokban a tavaszi napéjegyenlőség katolikus egyházi megfelelője "Krisztus feltámadásának" ünnepe, ami nem más, mint Húsvét vasárnapja, amely kapcsolódik a napéjegyenlőséghez. Ez a nap mindig a tavaszi napéjegyenlőség napját követő holdtölte utáni első vasárnap. A magyar hagyományokban pedig még a Gyümölcsoltó Boldogasszony napja ( márc. 25 ) köthető a tavasz kezdetéhez. ( Forrás: Tarr Dániel )

És hogyan jön ide a füstölés ?

Természetesen a tavaszköszöntő ünnepi rituálékon keresztül, melyeknek mindig is része volt. És mit tehetünk mi ma, a mai kor embereként, hogy harmóniába kerülhessünk a természet örök körforgásával ? Például végezzünk tavaszi nagytakarítást, melynek részeként füstöléssel is tisztítsuk meg / újítsuk meg energetikailag életterünket. Vagy tudatosan foglalkozzunk a régi, megfáradt energiák elengedésével, pl. úgy, hogy meditálunk, böjtölünk, és ezt is támogathatjuk akár az ELENGEDÉS, MÉREGTELENÍTÉS füstölőszerekkel illetve GYÓGYULÁS tömjénkeverékkel.

Kapcsolódó termékek

További tudástár bejegyzéseink

Lammas - Bőség ünnepe - Augusztus 1.

A nyári napforduló és az őszi napéjegyenlőség között félúton találjuk az augusztus 1-re eső BŐSÉG ÜNNEP-et, melyet a kelták LUGNASAD-nak hívtak, ami nagyjából azt jelenti, hogy ('A FÉNY ESKÜVŐJE'). Ezen a napon a betakarított termést ünnepelték, a megtermett gabonákat, gyümölcsöket, zöldséget, mindent, amit a föld adott, és azt a munkát is, mellyel megtermelték. Ez a bőség, a túláradó energiák ünnepe, hiszen ezt az időszakot még az oroszlán és azon keresztül a NAP uralja.

Az ünnep másik oldala viszont az elmúlás, hiszen ahhoz, hogy betakarítsuk a gabonát, amely a túlélésünket biztosítja, azt le is kell vágni, tehát a növényt "megöljük", hogy mi élhessünk. Így szimbolizálja az ünnep, hogy nincs élet halál nélkül. Figyelmeztet arra, hogy meg kell találnunk azt a helyes időpontot, amikor az általunk elvetett magokból kikelt termést learathatjuk, és a folyamat során kiválogatjuk azt, amire szükségünk van ( élelem, vetőmag ), a többitől pedig búcsút veszünk ( ez már a SZŰZ minősége ).

Ezáltal egyben a számvetés időszaka is: mit vetettünk és mit arattunk, mit kell elhagynunk, elengednünk, mit kell továbbvinnünk.

Az intenzív nap és tűz energiák segítenek abban, hogy nemet mondjunk mindarra, ami nem szolgál már bennünket, vagy határokat húzzunk, valamint letisztult döntéseket hozzunk.

A következő kérdéseken érdemes elgondolkodni:

  • minek van itt az ideje az életemben, hogy learassam, betakarítsam, amiért eddig megdolgoztam ?
  • hová szeretnék több fényt és szellősséget/könnyűséget vinni az életembe ?
  • milyen régi dolgoktól/mintáktól kell megválnom ?
  • mit kell ahhoz befejeznem, hogy valami újat kezdhessek el ?
  • mit jelent számomra a bőség, a beteljesedés és az öröm ?

A BŐSÉG ÜNNEPHEZ jól illenek a következő füstölőszerek: Maydi tömjén, aranykopál, borostyán, tonkabab, labdanum, édeskömény, pacsuli, fehér szantálfa, rozmaring.
Kész keverékként is elérhető már ez a minőség, de jó választás lehet még a SIKER, a HÁLA, A TŰZ és FÖLD elem valamint a FÖLDANYA.

Yule - téli napforduló - December 21.

A téli napforduló december 21-e környékére esik, mikor is a leghosszabb az éjszaka és legrövidebb a nappal. Ezt a természeti eseményt, amikor is a megszülető FÉNY győzedelmeskedik a SÖTÉTSÉG felett. Ez ténylegesen csak december 24-én történik meg, mert innentől rövidülnek az éjszakák, nem véletlenül teszik Jézus születését erre az időpontra.

A legtöbb régi hagyományban megünnepelték, ez volt az ókori Mezopotámiában Marduk ünnepe, a keltáknál YULE, az ókori Rómában a Saturnalia, vagy a Mithrász ünnepe, a zsidóknál a Hanuka, a keresztényeknél pedig a Karácsony és Jézus születésének szimbolikájában él tovább.

A FÉNY megszületését támogatandó gyakran gyújtottak tüzeket ilyenkor az emberek, melybe jelképesen beledobták és elégették az év terheit, és természetesen füstöltek is, akár csak az ezt követő 12 mágikus éjszakán. A kereszténység előtti időkben tehát a 12 mágikus éjszaka a téli napfordulóval kezdődött, ami a holdév vége, és a szoláris év végével ért véget, később ez tevődött át a Karácsony és a Vízkereszt közötti időszakra.

A TÉLI NAPFORDULÓHOZ illő füstölőanyagok a következők: tömjén, mirha, vörös szantálfa, benzoe, sztórax, fagyöngy, cédrusfa, a megszólítani kívánt minőségek pedig a BIZALOM, HIT, OPTIMIZMUS, BÖLCSESSÉG, PIHENÉS, ÉRZELMEK. Ha pedig kész keveréket szeretnénk füstölni, akkor jó választás lehet valamelyik NAP keverék, AZ ERŐ FORRÁSA, CSAKRAKEVERÉK 1-3-7.

Mabon - őszi napéjegyenlőség - Szeptember 21.

♎️ ŐSZI NAPÉJEGYENLŐSÉG - MABON ♎️
♎️ Az őszi napéjegyenlőség idén szeptember 22-re esik, és vele együtt beköszönt a meteorológiai ősz, valamint belépünk a Mérleg havába. Ez az Évkör 6. ünnepe, mikor egy rövid időre ismét egyenlőek a nappalok és az éjszakák, a természet erői harmóniában kiegyenlítődnek.
♎️ Őseinknél ez az aratás, a betakarítás és szüret ideje volt, mikor is hálát adtak a rengeteg élelemért, melyet a Földtől kaptak, és elkezdtek fölkészülni a sötét, hideg téli időszakra.
♎️ Az ünneplések a napéjegyenlőség napján kezdődtek és rendszerint az azt követő teliholdig tartottak. Táncoltak, ünnepeltek, terményáldozatot mutattak be, ehhez köthető a nálunk az utóbbi időben ismét népszerű Szent Mihály napi ünnepség is.
♎️ A Mérleg hava kiegyenlítődést és harmóniát hoz, feltéve, ha követve a természet ritmusát rendet rakunk magunkban és magunk körül.
♎️ Érdemes ilyenkor a következő kérdéseken elgondolkodni:
???? Miért lehetek hálás az életemben ?
⚖️ Életem melyik területén vagyok ( vagy sem ) egyensúlyban ? Ahol nem, azt hogyan tudnám megváltoztatni ?
⚖️ Egyensúlyban van-e az életemben az adás és az elfogadás ?
⚖️ Mey életterületen, szituációban vagy emberrel kapcsolat nincs egyensúlyban az adás és az elfogadás ?
???? Mi történt velem az elmúlt évben ? Milyen tanulságokat vontam le belőle ?
???? Hogyan tudok fölkészülni az előttem álló hideg és sötét hónapokra ? Honnan és miből tudok energiát ( fizikait-lelkit-szellemit ) gyűjteni ?
????Milyen dolgokat ( embereket ? ) tudok elengedni, melyek nem segítik az életem ?
???? Melyek azok, amik erősítenek engem ?
???? Az őszhöz társított füstölőanyagok melegséget, örömet sugároznak, biztonságot adnak és kiegyensúlyoznak, hogy energiájukban megpihenve felkészülhessünk az előttünk álló télre.
???? Ilyen anyagok pl. benzoe, mirha / opoponax, mandulafagyanta, fenyőgyanta, sztórax, tömjén, fehér szantálfa, aloéfa, tölgyfakéreg, rózsa, örvénygyökér.
????Ha nem szeretnél bajlódni a keveréssel, bátran tegyed fel az HÁLA, az EGYENSÚLY, MENNYEI BÉKE vagy a HARMÓNIA füstölésre kész füstölőkeverékek egyikét.
????A kifejezetten ehhez az évkörünnephez készült füstölőkeveréket pedig itt találod:
???? Ha inkább a füstölőpálcikát részesíted előnyben, akkor ideális választás lehet Nepali Garden BUDDHA ÁLDÁSA (bio) , bármelyik ( indiai vagy japán típusú ) SZANTÁLFA vagy ALOÉFA pálcika, az AROMANDISE Herbosense szériájából a fahéj-méz-édeskömény vagy az indiai citromfű - benzoe
????Az indiai pálcikák kedvelőinek pedig a Fiore d'Oriente Mysore fehér szantálfa, sztórax, vanília pálcikáit ajánljuk.

Hozzászólások