Papp Csilla

Ostara, tavaszi napéjegyenlőség - Március 21.

Ostara, tavaszi napéjegyenlőség - Március 21.
Ostara, tavaszi napéjegyenlőség - Március 21.

Március 20. körül köszönt be a csillagászati tavasz, ezen a napon van a TAVASZI NAPÉJEGYENLŐSÉG. A tavasz a megújulás, az új élet szimbóluma. Minden évben már a február elseje körüli első teliholdkor megkezdjük az új esztendőt - természeti szempontból - ez ugyanis a régi terhek, a megfáradt energiák leadásának ideje. A napéjegyenlőség idején a Nap az égi egyenlítőn megy körbe. Ilyenkor a Nap horizont feletti íve, megegyezik a horizont alattival, tehát ebben az időben egyenlő hosszúak lesznek a nappalok és az éjszakák. Ezt jelenti a
napéjegyenlőség.

A tavaszi ünnepköröket sok nép hangolta a napéjegyenlőséghez, hiszen ekkor egyforma hosszú a nappal és az éjszaka - ezt már az ókori népek is megfigyelték. Minden természetvallás megünnepli ezt a napot, amikor a Természet felébred hosszú téli álmából, a Föld újra termékennyé válik - elkezdődhet a vetés, az ültetés, kihajtanak az ősszel földbe rejtett magok. Ez a termékenység ünnepe, amikor a fény végre győzedelmeskedik a sötétség felett.

Például Babilonban ez az ünnep Akitu : Évkezdő ünnep, a Menny és Föld házasságának ünnepe, mely egy tíz napig tartó ünnepségsorozat volt. Az ókori Rómában Minerva ötnapos ünnepe volt ekkor. Az egyiptomiak is megtartották a tavaszi napéjegyenlőség ünnepét. Ez a nap "a fény újjászületését", uralomra kerülését jelentette, amit az isteneik szimbolizáltak. Úgy, mint Isis és Osiris szerelme, amelynek gyümölcse Horus, az isteni napgyermek. Így támadt fény a sötétségből. A 'Megtisztulás ünnepét' a kelták Imbolcnak ('anyajuhok teje') nevezték. A neve a juhok első vemhességéhez, az évi első életadásához köthető.

Írországban Tara alapításának ünnepe. Indiában ez az ünnep Sitala : A himlő és a halál istennőjének ünnepe, évkezdő ünnep. Időben ugyanekkorra esik a zsidó Peszách-ünnep is, vagy a germán Ostara : a fák ünnepe, az igazi tavasz első napja. A termékenység szász istennőjét, Eostre-t, valamint a germán Ostarát köszönthetjük e napon. Az ő nevéből származik a német Ostern és angol Easter ( Húsvét ) kifejezés. Némelyik wicca-hagyomány a Zöld Istennőt és a Zölderdő Urát ünnepli ilyenkor. Az istennő termékennyé teszi a Földet, felébreszti őt mély álmából, az Istenség pedig segít fölnevelni, érlelni a termést. Járja a zöldülő mezőket, öröme telik a természet bőségében.

A keresztény hagyományokban a tavaszi napéjegyenlőség katolikus egyházi megfelelője "Krisztus feltámadásának" ünnepe, ami nem más, mint Húsvét vasárnapja, amely kapcsolódik a napéjegyenlőséghez. Ez a nap mindig a tavaszi napéjegyenlőség napját követő holdtölte utáni első vasárnap. A magyar hagyományokban pedig még a Gyümölcsoltó Boldogasszony napja ( márc. 25 ) köthető a tavasz kezdetéhez. ( Forrás: Tarr Dániel )

És hogyan jön ide a füstölés ?

Természetesen a tavaszköszöntő ünnepi rituálékon keresztül, melyeknek mindig is része volt. És mit tehetünk mi ma, a mai kor embereként, hogy harmóniába kerülhessünk a természet örök körforgásával ? Például végezzünk tavaszi nagytakarítást, melynek részeként füstöléssel is tisztítsuk meg / újítsuk meg energetikailag életterünket. Vagy tudatosan foglalkozzunk a régi, megfáradt energiák elengedésével, pl. úgy, hogy meditálunk, böjtölünk, és ezt is támogathatjuk akár az ELENGEDÉS, MÉREGTELENÍTÉS füstölőszerekkel illetve GYÓGYULÁS tömjénkeverékkel.

Kapcsolódó termékek

További tudástár bejegyzéseink

Yule - téli napforduló - December 21.

☀️TÉLI NAPFORDULÓ - YULE - KARACSUN
???? A téli napforduló december 21-ére esik, mikor is a leghosszabb az éjszaka és legrövidebb a nappal. Ezt a természeti eseményt, amikor is a megszülető FÉNY győzedelmeskedik a SÖTÉTSÉG felett ( ami ténylegesen csak december 24-én történik meg, mert innentől rövidülnek az éjszakák, nem véletlenül teszik Jézus születését erre az időpontra ???? ), a legtöbb régi hagyományban megünnepelték, ez volt az ókori Mezopotámiában MARDUK ünnepe, a keltáknál YULE, az ókori Rómában a SATURNALIA, a zsidóknál a HANUKA, a keresztényeknél pedig a KARÁCSONY és Jézus születésének szimbolikájában él tovább. Az ősi magyar hagyományban pedig KARA-CSUN volt a neve ????
???? Az évkörben az ezt megelőző mintegy 6 hetes időszak ( November 1-től, Mindenszentek, SAMHAIN ünnepétől kezdve ) a befelé fordulásról, a belső munkáról szól, ahol átvizsgálva az elmúlt évünket, tudatosan dolgozunk árnyoldalaink integrálásán. A görög katolikusoknál ma is 6 hetes az adventi időszak, és maga az Advent szó a latin adventus-ból származik, ami "megérkezés"-t jelent. Megérkezést ön-MAG-unkhoz, a bennünk élő FÉNY-hez. Erről kellene, hogy szóljon ez az időszak, ehelyett a mai világban sajnos sokan a fordítottját élik, rohannak ajándékért, rohannak az üzleti tervek teljesítéséért, rohannak csak úgy, mert mások is rohannak.
???? Az ősi hagyományokban a külső-belső FÉNY megszületését támogatandó tüzet gyújtottak az emberek ( az adventi gyertyagyújtás is ennek egy formája ) - mely rituális teremtő cselekedetként szimbolizálja és segíti magát a folyamatot - melybe jelképesen beledobták és elégették az év terheit, és természetesen füstöltek is, akár csak az ezt követő 12 mágikus éjszakán. A kereszténység előtti időkben tehát a 12 mágikus éjszaka a téli napfordulóval kezdődött, ami a holdév vége, és a szoláris év végével ért véget, később ez tevődött át a Karácsony és a Vízkereszt közötti időszakra.
???? A Téli Napforduló erőteljes energetikai hatását természetes füstölőanyagokkal is tudjuk támogatni. A teljesség igénye nélkül ????
o TÖMJÉN - "Szellem megtestesülése az anyagban" , a legszentebb TŰZ minőség, különösen a világos tömjének, mint például az omani AL-HOJARI, vagy a nigériai HARRABI
o COPAL BLANCO - hasonló minőséggel, mint a HOJARI tömjén
o FEHÉR DAMMAR - „A Fényhozó” gyanta
o FENYŐGYANTA - „Továbbadom a Fényt” - energiájával, amit hétköznapokban a légzéshez és a tüdőhöz kapcsolunk, ami az Élet alapköve, segíti, hogy erőnkbe állva ( napfonatcsakra ) haladjunk utunkon
o ORBÁNCFŰ - a „Depressziót űző” - NAP minőségével garantáltan kihoz a téli depresszóból, a letargikus állapotból, hogy lássuk végre a Fényt az alagút végén
o ROZMARING - „Beleállok és megteszem!” – ehhez a hozzáálláshoz szükséges mentális erőt közvetíti a rozmaring, melyet úgy is jellemeznek mint a cserje, aki fa akar lenni. Tűz elemével erősíti szellemi akaraterőnket, hogy merjünk cselekedni, továbblépni
o ANGELIKAGYÖKÉR - Az „Én erő” – melyet mozgósít, felsőbb szinten erősíti egészséges önbizalmunkat, növeli spirituális erőnket, miközben erőteljes védelmező hatására is számíthatunk
o FEHÉR ZSÁLYA - „A lényegre és a lényegesre tekintek!” - segítségével tisztábban láthatunk, ráláthatunk évünk, életünk, szituációk esszenciájára, mellyel közelebb juthatunk önmagunkhoz, a megoldáshoz, vagy az AHA élményhez
o BORÓKABOGYÓ „Nyugalom és bizalom” – erősíti figyelmünket és bátorságunkat, mindezt tűz minőségű élénkítő és aktiváló energiákkal támogatja. Tisztító és védelmező hatása is áldásos az év összegzésekor.
☀️ Kész füstölő keverékeket is választhatunk, mint például a dupla tűz minőséget közvetítő " A TŰZ ÓCEÁNJA" - Palo Santo Al-Hojari keveréket, vagy a központosító, erőteljes arany minőséget közvetítő "ÉG ÉS FÖLD" keveréket, vagy az ÉVKÖR keverékek közül a megújult receptúrájú YULE - TÉLI NAPFORDULÓ-t.
☀️Áldott adventi készülődést és FÉNNYEL teli téli napfordulót ????

Imbolc, Fényünnep - Február 1.

Sokféleképpen hívják az évkör ezen ünnepét a különböző hagyományokban, ami február elejére esik ( február 1 vagy 2, tradíciótól függően ), de ami közös bennük, hogy FÉNY visszatérését, a tavasz kezdetét szimbolizálja ( ekkor van az év sötét felének a közepe - Samhain és Beltane között ).

Ekkor adtak a juhok először tejet, ami a téli szűkösség után nagy könnyebbséget jelentett a túlélésben, valamint ha az idő engedte, ekkor kezdek bele a tavaszi munkákba ( pl. szántás ).

Ez az időpont a megtisztulás kezdete is ( a külső-belső nagytakarításé ), ami a növekedést és a megújulást teszi lehetővé.

Az emberek ilyenkor gyertyát és füstölőt gyújtottak, ezzel tisztították ki a régi, megfáradt energiákat, és ehhez kötődik a tavaszi böjt, mint fizikai megtisztulás kezdete is.

Jövendőmondásra is alkalmas időpontnak tartották, pl. a magyar hagyományokban a néphiedelem szerint ezen a napon a medve kijön a barlangjából, és ha meglátja árnyékát ( szép, napos idő van), akkor visszamegy aludni, mert újra hideg érkezik. Ha viszont nincs árnyéka, akkor kint marad, mert tudja, hogy ez a tél utolsó próbálkozása és hamarosan enyhül az idő.

A magyar hagyományban FÉNYÜNNEP, a kereszténységben GYERTYASZENTELŐ BOLDOGASSZONY a neve, a keltáknál IMBOLC és Brigid istennőhöz társítják, s hasonló időpontban hasonló jellegű ünnep az indiai és a buddhista hagyományban is van. A közös mindegyikben a MEGTISZTULÁS - ÚJRAKEZDÉS témája, hogy az elmúlt hetek folyamán bennünk megszületett tervek szárba szökkenhessenek, a korábban elvetett MAGocska kíbújhasson a földből, azaz a tervek lejöhessenek a fizikai síkra.

A következő kérdések segíthetnek a továbblépésben:

  • Életem melyik területe, melyik téma, élethelyzet vagy szituáció kiált változás után ?
  • Mi lenne az a változás, ami több örömteli lehetőséget hozna az életembe ?
  • Hol van szükségem több inspirációra, motivációra ?
  • Hogyan tudnám mozgásba lendíteni az energiákat ?

Egyszerű és nagyszerű keverékként nagyon finoman és lágyan tisztít és "fényesít" a PERUI KOPÁL és a LEVENDULAVIRÁG keveréke, de a "fényhozó" FEHÉR DAMMAR energiáját is segítségül hívhatjuk a szintén fényhozó ANGELIKAGYÖKÉRREL. A citrusos omani HOJARI pedig örök jolly-joker.

Kész keverékként elérhető már az ehhez a minőséghez kevert IMBOLC, de a MEGTISZTULÁS, az ELENGEDÉS és az ÚJRAKEZDÉS / TOVÁBBLÉPÉS is tökéletes választás lehet, és érdemes ilyenkor a témára ráfókuszálva, meditációval, tisztító rituáléval vagy egyéb tudatos cselekedettel az energiákat mozgásba hozni.

Mabon - őszi napéjegyenlőség - Szeptember 21.

♎️ ŐSZI NAPÉJEGYENLŐSÉG - MABON ♎️
♎️ Az őszi napéjegyenlőség idén szeptember 22-re esik, és vele együtt beköszönt a meteorológiai ősz, valamint belépünk a Mérleg havába. Ez az Évkör 6. ünnepe, mikor egy rövid időre ismét egyenlőek a nappalok és az éjszakák, a természet erői harmóniában kiegyenlítődnek.
♎️ Őseinknél ez az aratás, a betakarítás és szüret ideje volt, mikor is hálát adtak a rengeteg élelemért, melyet a Földtől kaptak, és elkezdtek fölkészülni a sötét, hideg téli időszakra.
♎️ Az ünneplések a napéjegyenlőség napján kezdődtek és rendszerint az azt követő teliholdig tartottak. Táncoltak, ünnepeltek, terményáldozatot mutattak be, ehhez köthető a nálunk az utóbbi időben ismét népszerű Szent Mihály napi ünnepség is.
♎️ A Mérleg hava kiegyenlítődést és harmóniát hoz, feltéve, ha követve a természet ritmusát rendet rakunk magunkban és magunk körül.
♎️ Érdemes ilyenkor a következő kérdéseken elgondolkodni:
???? Miért lehetek hálás az életemben ?
⚖️ Életem melyik területén vagyok ( vagy sem ) egyensúlyban ? Ahol nem, azt hogyan tudnám megváltoztatni ?
⚖️ Egyensúlyban van-e az életemben az adás és az elfogadás ?
⚖️ Mey életterületen, szituációban vagy emberrel kapcsolat nincs egyensúlyban az adás és az elfogadás ?
???? Mi történt velem az elmúlt évben ? Milyen tanulságokat vontam le belőle ?
???? Hogyan tudok fölkészülni az előttem álló hideg és sötét hónapokra ? Honnan és miből tudok energiát ( fizikait-lelkit-szellemit ) gyűjteni ?
????Milyen dolgokat ( embereket ? ) tudok elengedni, melyek nem segítik az életem ?
???? Melyek azok, amik erősítenek engem ?
???? Az őszhöz társított füstölőanyagok melegséget, örömet sugároznak, biztonságot adnak és kiegyensúlyoznak, hogy energiájukban megpihenve felkészülhessünk az előttünk álló télre.
???? Ilyen anyagok pl. benzoe, mirha / opoponax, mandulafagyanta, fenyőgyanta, sztórax, tömjén, fehér szantálfa, aloéfa, tölgyfakéreg, rózsa, örvénygyökér.
????Ha nem szeretnél bajlódni a keveréssel, bátran tegyed fel az HÁLA, az EGYENSÚLY, MENNYEI BÉKE vagy a HARMÓNIA füstölésre kész füstölőkeverékek egyikét.
????A kifejezetten ehhez az évkörünnephez készült füstölőkeveréket pedig itt találod:
???? Ha inkább a füstölőpálcikát részesíted előnyben, akkor ideális választás lehet Nepali Garden BUDDHA ÁLDÁSA (bio) , bármelyik ( indiai vagy japán típusú ) SZANTÁLFA vagy ALOÉFA pálcika, az AROMANDISE Herbosense szériájából a fahéj-méz-édeskömény vagy az indiai citromfű - benzoe
????Az indiai pálcikák kedvelőinek pedig a Fiore d'Oriente Mysore fehér szantálfa, sztórax, vanília pálcikáit ajánljuk.

Hozzászólások