Papp Csilla

Energetikai tértisztítás összefoglaló

Energetikai tértisztítás összefoglaló
Energetikai tértisztítás összefoglaló

MIÉRT VAN SZÜKSÉG ENERGETIKAI TÉRTISZTÍTÁSRA ?

Minden energia, maga az anyag is összesűrűsödött energia, amely folyamatos mozgásban, változásban van, azaz rezeg. Mindennek megvan a maga erőtere, az embereknél ezt az erőteret aurának hívjuk, mely folyamatos kölcsönhatásban áll a bennünket körülvevő térrel.

Érzékeljük és befogadjuk a körülöttünk lévő tér ( morfogenetikus mező ) energiáját és mi is bocsájtunk ki rezgéseket, melyek gondolatainkból erednek és érzéseinken valamint cselekedeteinken keresztül nyilvánulnak meg a térben. A cselekedetet valahogyan egyértelműnek érezzük, hiszen szemmel látható az eredménye, de érzéseink ugyanilyen erőteljes lenyomatot hagynak a bennünket körül vevő térben, még ha szemmel nem is látjuk őket ( bár van aki látja és érzékeli ). Mások ugyanígy működnek, így hát együtt teremtjük a körülöttünk lévő világot.

Sok ember érzékeny arra, hogy az őket körül vevő térben milyen energiák vannak ( harmonikus vagy diszharmonikus ), és ahol sokat veszekednek, sok a negatív gondolat és érzés, ott általában nem érzik túl jól magukat. Ez akkor is előfordulhat, ha mi magunk lettünk valamiért dühösek vagy szomorúak.
Mit tehetünk ilyenkor, hiszen érzéseinken keresztül már kiküldtük a térbe az energiacsomagot ?


TUDATOSAK LESZÜNK ÉS KITISZTÍTJUK.

Tehetjük ezt szimplán szellemi úton, de ősidők óta a füstölést és a növények energiáját hívják ilyenkor segítségül az emberek.
 

HOL, MIKOR ÉS MIÉRT LEHET SZÜKSÉG ENERGETIKAI TÉRTISZTÍTÁSRA ?

HA ÚJ HÁZBA VAGY LAKÁSBA KÖLTÖZÜNK: ilyenkor a szokásos takarítás és "tisztasági" festés mellett mindenféleképpen végezzünk energetikai tértisztítást is, hogy az előttünk ott lakók energetikai lenyomatától megszabaduljunk. Különösen fontos ez régi épületek esetében, ahol előttünk akár sok generáció is lakott. Ha nagyobb felújítást végzünk, akkor a felújítás előtt és után is érdemes elvégezni a tisztítást.

HA ÚJ IRODÁBA / MUNKAHELYRE MEGYÜNK: mivel itt is épületekről és ingatlanokról van szó, mindenféleképpen érdemes megtisztítanunk magunk körül a teret, ha másképp nem, akkor tértisztító sprayvel ( pl. mert füstérzékelő van )

UTAZÁSKOR A SZÁLLODAI SZOBÁNKAT: Hiszen az előttünk ott megforduló emberek igen nagy száma ki tudja milyen energia kavalkádot hagyott hátra.

ÉVSZAKVÁLTÁSKOR ESEDÉKES NAGYTAKARÍTÁS UTÁN: Azért, hogy a látható fizikai szint mellett a finomenergetikai szintek is kitisztuljanak, így téve teljessé a REND-et.

HA BÁRMIKOR ÉS BÁRHOL "ITT RAGADT" TESTETLEN ENERGIÁJÁT ÉRZÉKELJÜK: ezek olyan lelkek, akik a haláluk után nem tudták elhagyni a Föld rezgéstartományát, mert valami miatt erős érzelmi kötődésük van, ez pedig sem nekik sem nekünk nem jó. Elvezetésükhöz a füstölésen túl szükség lehet szellemi technikákra is, ilyet a legtöbb régi gyógyító / szellemi hagyomány ismer és használ.

BÁRMIKOR ÉS BÁRHOL EGY NAGYOBB VESZEKEDÉS VAGY VITA UTÁN
BETEGSÉG, DEPRESSZIÓ, ROSSZ HANGULAT UTÁN: ilyen esetekben érdemes lehet már közben is tisztítani, hamarabb elmúlik 
GYÓGYÍTÓ TÉRBEN ( természetgyógyász, jógastúdió, energetikai gyógyítás, orvosi rendelő ): Itt minden kliens előtt és után érdemes kitisztítani az energiákat. Ha erre nem lenne kapacitásunk, napi vagy heti szintű karbantartás is sokat segíthet.

BÁRMILYEN NAGYFORGALMÚ HELYEN: például iskola, szálloda, orvosi rendelő, hivatalok - ez persze manapság egyáltalán nem szokás, pedig az ott megforduló rengeteg ember igen változatos és hektikus energetikai lenyomatot hagy.

MIVEL TISZTÍTHATJUK A KÖRÜLÖTTÜNK LÉVŐ TERET ?

FÜSTÖLŐVEL: a finomenergetikai szintek legősibb tisztítási módja, mely történhet faszenes edénnyel, Palo Santo fával, kaliforniai fehér zsálya köteggel vagy esetleg füstölőpálcikával / kúppal. Nagyon fontos, hogy a tisztításhoz használt pálcika és füstölőanyag teljesen természetes és tiszta legyen, különben többet ártunk, mint használunk.

TÉRPARFÜMMEL: manapság gyakran használják őket ott, ahol valami miatt nem tudunk füstölni ( pl. mert füstérzékelő van - iroda, szállodai szoba ). Ezek a sprayk - ha jó minőségűek - akkor valódi, 100 % tiszta növényi tinktúrákból, illóolajokból és vízből ( gyakran szentelt vízből ) állnak, nem pedig szintetikus illatanyagokból.

HANGGAL: sok tradícióban egészítik ki a füstölés hatását dobolással, hangtál és csengő használatával vagy tisztító mantrák éneklésével.

SZIMBÓLUMOKKAL: néhány tradícióban ( pl. REIKI ) a füstölés erejét szimbólumok használatával növelik.

ÁSVÁNYOKKAL / FÉLDRÁGAKÖVEKKEL: pl. hegyikristállyal, ametiszttel, rózsakvarccal, selenittel, bár az ásványokat inkább a megtisztított tér megtartására használjuk.

FÉNNYEL: például a tisztításkor használhatjuk az univerzális fehér fény, vagy a Saint Germainhez köthető ibolya szín tisztító energiáját is.

SZELLEMI SEGÍTŐKKEL: tisztításunkhoz segítségül hívhatjuk a különféle angyalokat, arkangyalokat, felemelkedett mestereket is, vagy bármelyik erőállatunkat.

TÉRTISZTÍTÁS FÜSTÖLÉSSEL

A finomenergetikai szintek legősibb tisztítási módja a FÜSTÖLÉS, melynek során különféle tisztító hatású növényi gyantákat, szárítmányokat égetünk. A tűz általi transzformáció során "kiszabadul" a növény szelleme/lelke, azaz az általa közvetített információ ( rezgés ), és kölcsönhatásba kerül a térrel ( morfogenetikus mezővel ), ezáltal tisztítja / áthangolja azt. A változás szemmel nem látható ( bár van aki látja ), de általában jól érzékelhető azáltal, hogy egy tiszta, harmonikus térben mi is kiegyensúlyozottnak, boldognak érezzük magunkat.
A füstöléssel történő tértisztítás többféle módon történhet:

FASZENES EDÉNNYEL: ilyenkor egy tűzálló tálba tett faszéndarabkára kerül a füstölőanyag, és úgy hordozzuk körbe a tisztítandó térben. Ez a legklasszikusabb és máig a leggyakrabban alkalmazott módja a tértisztításnak, mert a faszénen történő füstölés elég nagy füsttel jár, ami még jobban felerősíti a növényi anyagok tisztító hatását.

FÜSTÖLŐRÁCSOS EDÉNNYEL: ez a füstölés modern módja, amit szintén használhatunk tértisztításra. Kevesebb füsttel jár, így az energetikai hatása gyengébb, mint a faszenes füstölésé, és az edény mozgatása is nehézkesebb, így nem nagyon szoktuk javasolni.

NÖVÉNYI KÖTEGGEL: ezt a technikát általában az ősi sámánisztikus utakon használják, melynek során a meggyújtott gyógynövényekből kötött köteget hordozzák körbe a térben. A köteg szárított növényt vagy növényeket tartalmaz, gyantát rendszerint nem.

PALO SANTO FÁVAL: a Palo Santo a dél-amerikai indián tradíció szent fája, mely az utóbbi években itthon is közkedvelt lett. Ebben az esetben, akárcsak a kötegeknél, nincs szükség füstölőedényre, hanem a meggyújtott, izzó, füstölő fát hordozzuk körbe.

FÜSTÖLŐPÁLCIKÁVAL, KÚPPAL, SPIRÁLLAL, ZSINÓRRAL: ilyenkor a meggyújtott pálcikát illetve kúpot, esetleg spirált, a tartóval együtt hordozzuk körbe a térben.

Bármelyik utat is válasszuk, nagyon figyeljünk arra, hogy valódi tisztító hatása, csak a 100% természetes és tiszta alapanyagoknak ( füstölőanyag, pálcika, kúp ) van ! Ez a probléma leginkább a füstölőpálcikáknál és kúpoknál szokott felmerülni, hiszen nagyon sok olyan pálcika és kúp van forgalomban ( főként a nagyon olcsó árfekvésben ), melyek valódi füstölőanyag helyett szintetikus aromát és vegyi égéssegítőt tartalmaznak.

A TISZTÍTÓ SZENTHÁROMSÁG -TÖMJÉN, FEHÉR ZSÁLYA, PALO SANTO

Az energetikai tértisztításhoz leggyakrabban használt 3 füstölőanyag a TÖMJÉN, a FEHÉR ZSÁLYA és a PALO SANTO.

TÖMJÉN: az európai, az ázsiai és afrikai hagyományok egyik legrégebbi és legszakrálisabb füstölőanyaga, melynek ára nem véletlenül vetekedett az aranyéval. Sok fajtája van, melyek illata eltérő ugyan ( kezdve a nehéz, testes fűszeres indiai tömjéntől, egészen a könnyed, légies és citrusos omani tömjénig ), de tisztító hatásuk egyformán erőteljes.
A TÖMJÉN-t a TŰZ elemhez rendelik, tisztító és transzformáló hatása ennek megfelelően igen erőteljes.Nem véletlenül van az a magyar mondás, miszerint "menekül, mint ördög a tömjénfüsttől", hiszen tisztító energiája elbánik még a legnagyobb kihívást jelentő diszharmonikus energiákkal is ( testetlenek ). Füstölőanyagként megosztja az embereket, valaki vagy nagyon szereti, vagy pedig ki nem állhatja az illatát. Füstölhetjük faszénen vagy füstölőrácsos edényen, de létezik pálcika, kúp és spirál formájában is, ahol jó esetben a valódi tömjén mellé még valódi illóolajat is kevernek.

KALIFORNIAI FEHÉR ZSÁLYA: a zsálya is az egyik legősibb tisztításra használt füstölőanyag, de az utóbbi években Európában igen elterjedt az észak-amerikai változatának a FEHÉR ZSÁLYÁ-nak a használata, mivel ennek a fajtának sokkal erősebb, jellegzetesebb illata van, és sokkal erősebb tisztító hatást is tulajdonítanak neki.
Ehhez csak annyit fűznék hozzá, hogy míg az európai zsálya levegő elemhez tartozó növény, addig a FEHÉR ZSÁLYA a VÍZ elemhez van rendelve, ennél fogva tisztító hatásukban mindenképpen eltérőek, de nem gondolom, hogy rangsorolni kellene közöttük.
A FEHÉR ZSÁLYÁT tértisztításnál gyakran füstöljük kötegként ( sokféle méretben kapható ), de kisebb tisztításhoz elegendő 1-1 levél elfüstölése is. Vágott és leveles verzióját füstölhetjük faszénen vagy rácsos edényen is, ilyenkor érdemes alá tenni egy kevés gyantát, általában valamelyik világos kopált javasoljuk hozzá ( pl. perui kopál ). Kapható belőle jó minőségű pálcika és kúp is ( nem a 200 Ft-os kategória ! ) valamint térparfüm.

PALO SANTO FA: a közép- és dél-amerikai indián sámánok szent fája, mely az utóbbi években itthon is egyre ismertebb és kedvelt füstölőanyag lett. Jellegzetes, édeskés, fűszeres illata szinte mindenkinek tetszik, és tisztító hatására sem lehet panaszunk, hiszen a PALO SANTO a tömjénhez hasonlóan a TŰZ elem erejével tisztít. Tértisztításkor a fát meggyújtjuk és folyamatos mozgatás mellett izzásban tartjuk, úgy megyünk körbe a térben. A fából kinyert gyantát vagy a vágott formáját rácson vagy faszénen is füstölhetjük, ilyenkor érdemes alá tenni valamilyen tisztító gyantát, például tömjént vagy perui kopált. de kínálatunkban jó minőségű füstölőpálcikák és kúpok is megtalálhatók. Ha pedig valamilyen ok folytán nem tudunk füstölni, akkor használhatjuk a PALO SANTO sprayt a tér tisztítására, energetizálására.

MILYEN EGYÉB FÜSTÖLŐANYAGOKAT HASZNÁLNAK MÉG ?

A TÖMJÉN - FEHÉR ZSÁLYA - PALO SANTO szentháromságon túl is akad azért még néhány füstölőanyag, melyet gyakran használnak energetikai tértisztításhoz:

VILÁGOS KOPÁL: ami nálunk a tömjén, az az amerikai őslakosoknál a kopál. Tehát a szent tisztító és felemelő gyanta. Annak is főként a világos változatait ( perui kopál, aranykopál, copal blanco ) használják tértisztításkor, és gyakran füstölik a fehér zsályával vagy a palo santoval együtt.

SÁRKÁNYVÉR: Ezt a titokzatos, mágikus füstölőanyagot régóta használják a negatív energiák semlegesítésére, jól támogatja a tömjén tisztító és világosító hatását, és erőteljes védelmet épít.

KÁMFOR: A kámfor jellegzetesen friss illatát szinte mindenki ismeri, erőteljes a tisztító hatása, elűzi a negatív energiákat és kristálytiszta rezgéssel tölti meg a teret. Önmagában is használhatjuk, sokszor még füstölni sem kell, hiszen szoba hőmérsékleten is hamar "elillan, mint a kámfor". De leggyakrabban tisztító keverékek összetevőjeként találkozhatunk vele. Ha kámforral dolgozunk, akkor figyeljünk arra, hogy a tisztítandó térből vigyük ki az összes információs készítményt a tisztítás idejére.

LEVENDULA: füstölhetjük együtt tömjénnel vagy fehér zsályával is, azon túl, hogy lágyítja az illatukat, segít, hogy a megtisztult tér harmóniába kerüljön.

CÉDRUS: mivel ezt a fehér zsálya női párjának tartják, ezért gyakran füstölik az indiánok vele együtt, így hozva létre a férfi-női energiák egyensúlyát, a tér harmóniáját. ( Megj: az erre a célra használt hajtás és köteg botanikailag nem cédrus, hanem gyantás ciprus - calocedrus decurrens )

BORÓKA: bogyóját általában tömjénnel, míg hajtását inkább a fehér zsályával szokták együtt füstölni, szerepe a sárkányvérhez hasonlóan a védelmező energiák behívása, valamint a hit, az erő és a bizalom erősítése.

HOGYAN VÉGZÜNK EGY TÉRTISZTÍTÁST ?

Az energetikai tértisztítás egy szertartás, más néven rituálé, mely egy tudatosan végzett cselekvést, cselekvés-sorozatot jelent. S mint ilyennél, a felhasznált eszközökön túl nagyon fontos maga a SZÁNDÉK és a tisztítás ideje alatt a TUDATOS JELENLÉT. Így tehát a következő lépéseket kövessük:

-----> Csendesedjünk el, figyeljünk befelé, ha úgy érezzük imádkozzunk és gyújtsunk meg egy fehér gyertyát, hívjunk meg szellemi segítőket, és közben nyilvánítsuk ki abbéli SZÁNDÉKunkat, hogy itt és most TERET SZERETNÉNK TISZTÍTANI.


------> Gyújtsuk meg a kiválasztott, lehetőleg 100%-osan tiszta és természetes füstölőt,mely lehet egy darab PALO SANTO FA, egy FEHÉR ZSÁLYA köteg, TÖMJÉN egy faszenes edényben, vagy valamelyik előre elkészített füstölőkeverék ( pl. Energetikai értisztítás, A tűz óceánja, Kopálos tértisztító, Tömjénes tértisztító ) lehetőleg faszénen. Használhatunk esetleg füstölőpálcikát vagy tisztító térparfümöt is.


------> Figyeljük az anyagot, ahogy elkezd füstölni és még egyszer nyilvánítsuk ki SZÁNDÉKunkat, hogy itt és most szeretnénk a teret ( szobát, lakást, irodát ) megtisztítani, és fókuszáljunk arra, hogy a füst, és általa a növények szelleme segíti ezt a folyamatot. Legyünk tudatában annak, hogy itt most egy transzformációs folyamatnak leszünk részesei.


------> Majd induljunk el a bejárati ajtótól kezdve a falak jobb oldalán ( azaz az óramutató járásával ellentétes irányban ), kezünkben a füstölővel és hagyjuk, hogy a levegőt körbelengje a lassan gomolygó, tisztító füst. Ha úgy érezzük, közben mantrázzunk, vagy szimbólumokat vizualizáljunk. Tibeti csengőt is használhatunk.


------> Ha azt érezzük, hogy sok tisztítani való energia van egy helyiségben, akkor helyezzük el a füstölőedényt a szoba közepén mellette egy fehér gyertyával és zárjuk be a szoba ajtaját, majd valamennyi idő elteltével térjünk vissza és folytassuk a szertartást a többi helyiséggel.


-------> A lakásban minden helyiségbe menjünk be ( WC, kamra, fürdőszoba ), és ha pince van, akkor oda is menjünk le, egészen addig folytatva, míg vissza nem érünk a bejárati ajtóhoz. Érdemes tértisztításkor a szekrények ajtaját is kinyitni, a fiókokat kihúzni, hogy mindent átjárjon a tisztító energia.


-------> A szertartás végén jól szellőztessünk ki és köszönjük meg segítőinknek a támogatást, és adjunk hálát, hogy most már egy megtisztult, harmonikus térben élhetünk tovább.

TIPP1: A megtisztult térbe valamivel később pozitív energiákat is betölthetünk füstölőszerek segítségével, ilyen pl. a Mennyei béke, a Szeretet, a Belső béke, Rendteremtő, Térharmonizálás

TIPP2: ha szeretnénk a megtisztult térben a harmóniát fenntartani, akkor használjunk ásványokat és szakrális szimbólumokat képek, tárgyak formájában. De a legfontosabb, hogy mi magunk minél kevesebb diszharmonikus energiát ( haragot, szomorúságot, elégedetlenséget ) sugározzunk ki magunkból.

A TÉRTISZTÍTÁST, ha semmi különös nem történik, akkor egy évben 4x - évszakváltásokkor érdemes elvégezni otthonunkban.

Kapcsolódó termékek

További tudástár bejegyzéseink

Ostara, tavaszi napéjegyenlőség - Március 21.

Március 20. körül köszönt be a csillagászati tavasz, ezen a napon van a TAVASZI NAPÉJEGYENLŐSÉG. A tavasz a megújulás, az új élet szimbóluma. Minden évben már a február elseje körüli első teliholdkor megkezdjük az új esztendőt - természeti szempontból - ez ugyanis a régi terhek, a megfáradt energiák leadásának ideje. A napéjegyenlőség idején a Nap az égi egyenlítőn megy körbe. Ilyenkor a Nap horizont feletti íve, megegyezik a horizont alattival, tehát ebben az időben egyenlő hosszúak lesznek a nappalok és az éjszakák. Ezt jelenti a
napéjegyenlőség.

A tavaszi ünnepköröket sok nép hangolta a napéjegyenlőséghez, hiszen ekkor egyforma hosszú a nappal és az éjszaka - ezt már az ókori népek is megfigyelték. Minden természetvallás megünnepli ezt a napot, amikor a Természet felébred hosszú téli álmából, a Föld újra termékennyé válik - elkezdődhet a vetés, az ültetés, kihajtanak az ősszel földbe rejtett magok. Ez a termékenység ünnepe, amikor a fény végre győzedelmeskedik a sötétség felett.

Például Babilonban ez az ünnep Akitu : Évkezdő ünnep, a Menny és Föld házasságának ünnepe, mely egy tíz napig tartó ünnepségsorozat volt. Az ókori Rómában Minerva ötnapos ünnepe volt ekkor. Az egyiptomiak is megtartották a tavaszi napéjegyenlőség ünnepét. Ez a nap "a fény újjászületését", uralomra kerülését jelentette, amit az isteneik szimbolizáltak. Úgy, mint Isis és Osiris szerelme, amelynek gyümölcse Horus, az isteni napgyermek. Így támadt fény a sötétségből. A 'Megtisztulás ünnepét' a kelták Imbolcnak ('anyajuhok teje') nevezték. A neve a juhok első vemhességéhez, az évi első életadásához köthető.

Írországban Tara alapításának ünnepe. Indiában ez az ünnep Sitala : A himlő és a halál istennőjének ünnepe, évkezdő ünnep. Időben ugyanekkorra esik a zsidó Peszách-ünnep is, vagy a germán Ostara : a fák ünnepe, az igazi tavasz első napja. A termékenység szász istennőjét, Eostre-t, valamint a germán Ostarát köszönthetjük e napon. Az ő nevéből származik a német Ostern és angol Easter ( Húsvét ) kifejezés. Némelyik wicca-hagyomány a Zöld Istennőt és a Zölderdő Urát ünnepli ilyenkor. Az istennő termékennyé teszi a Földet, felébreszti őt mély álmából, az Istenség pedig segít fölnevelni, érlelni a termést. Járja a zöldülő mezőket, öröme telik a természet bőségében.

A keresztény hagyományokban a tavaszi napéjegyenlőség katolikus egyházi megfelelője "Krisztus feltámadásának" ünnepe, ami nem más, mint Húsvét vasárnapja, amely kapcsolódik a napéjegyenlőséghez. Ez a nap mindig a tavaszi napéjegyenlőség napját követő holdtölte utáni első vasárnap. A magyar hagyományokban pedig még a Gyümölcsoltó Boldogasszony napja ( márc. 25 ) köthető a tavasz kezdetéhez. ( Forrás: Tarr Dániel )

És hogyan jön ide a füstölés ?

Természetesen a tavaszköszöntő ünnepi rituálékon keresztül, melyeknek mindig is része volt. És mit tehetünk mi ma, a mai kor embereként, hogy harmóniába kerülhessünk a természet örök körforgásával ? Például végezzünk tavaszi nagytakarítást, melynek részeként füstöléssel is tisztítsuk meg / újítsuk meg energetikailag életterünket. Vagy tudatosan foglalkozzunk a régi, megfáradt energiák elengedésével, pl. úgy, hogy meditálunk, böjtölünk, és ezt is támogathatjuk akár az ELENGEDÉS, MÉREGTELENÍTÉS füstölőszerekkel illetve GYÓGYULÁS tömjénkeverékkel.

Hogyan tisztítsuk füstölőrácsunkat?

A természetes füstölőanyagok füstölőrácsos edényen történő füstölésének egyetlen "piszkos munka" része, az a füstölőrács tisztítása. Leginkább a gyanták illetve a gyantásabb füstölőkeverékek azok, melyeknek használata után szembesülhetünk azzal, hogy rácsunk eltömődött vagy vastag anyagréteg olvadt a finom fém hálóba.

Egy egy rács több éven át használható, ha rendszeresen rászánunk pár percet a megfelelő tisztítására! Szükséged lesz egy csipeszre vagy fogóra és bármilyen nyílt lángra.

Hogy ez hogyan is zajlik?

Minden rács mellé ajándékba kapsz egy kis fém kefét, mellyel a szárazabb keverékek maradékát le tudod söpörni. Miután a rácsba ragadt anyagot a kefével már nem érdemes és nem is lehet eltávolítani, fogjuk meg egy csipesszel a rácsot (vagy fogóval, csak ne a puszta kezeddel) és nyílt lángba tartva ( ez lehet szakács fáklya, vihar gyújtó, öngyújtó vagy gyertya lángja - legerősebbtől a gyengébbik felé sorolva őket ) hagyjuk, hogy az anyag lángra lobbanjon. A lángtól ne ijedjünk meg, anyag mennyiségtől függően eltarthat 1,5-2 percig is a telejs kiégés. Miután elaludt a kiégő anyag lángja, a maradék kormot a kis kefe segítségével söpörjük ki. És készen is vagyunk.

Felmerülhet a kérdés, hogy milyen gyakran kell ezt megismételni?

Ez függ attól, hogy melyik füstölőanyagot részesítjük előnyben (füstölőkeverék, tömjénkeverék vagy tiszta gyanta) és milyen gyakran váltogatjuk a füstölőanyagot a rácson! Tapasztalataink szerint kb. 3-5 füstölés után érdemes megcsinálni a tisztítást.

Füstölőrács tisztítása

Hogyan füstöljünk faszénen ?

A faszenes füstölés a természetes füstölés legősibb módja: az ember vélhetően azóta füstöl, amióta ismeri és használja a tüzet ( több százezer éve... )

Mivel a füstölés ezen módja teljes figyelmet kíván, ezért "wellness" célokra ( ld. térillatosítás ) nem  nagyon használjuk, elsősorban szertartásokhoz, rituálékhoz, gyógyításhoz, imához, szakrális tevékenységekhez ajánljuk.

Tértisztításhoz és auratisztításhoz is ez a megfelelő választás, ha nem kaliforniai fehér zsálya köteget vagy Palo Santo-t akarunk használni.

Ilyenkor megvan az az előnyünk, hogy egy jól kiválasztott, megfelelő füstölőszert vagy keveréket - amely személy és térspecifikus - tudunk füstölni.

Mire van szükségünk a faszenes füstöléshez?

  - faszenes edényre és alátétre ( tértisztításhoz a nyeles edényeket ajánljuk )
 - hőelvezetés céljából homokra vagy sóra ( ha nem faszenes rácsos edényen füstölünk )
 - faszénre
 - egy csipeszre, amivel meg tudjuk fogni a szénpogácsát, mikor nyílt lánggal begyújtjuk
 - végül adagolókanálra és a kívánt füstölőszerre

Egy tűzálló edénybe tegyük bele a homokot, melynek az a szerepe, hogy így a faszén szépen megtartja a parazsát, illetve a hő egyenletesen eloszlik, és mivel közvetlenül nem érintkezik a faszén az edénnyel, ezért nem okoz elszíneződést sem és csökkentjük edényünk elpattanásának esélyét is ( ha porcelánból vagy kerámiából készült edényünket használjuk ).

Amennyiben a kényelmes öngyulladós faszén mellett döntöttünk, figyeljünk a begyújtási folyamatra, mert előfordulhat, hogy a faszén úgy gyullad meg, mint a tűzijáték. És mivel a füstje sem igazán kellemes, ezért javasolt a faszén begyújtását a szabadban ( kertben, teraszon ) elvégezni.

A begyújtási folyamat úgy történik, hogy a csipesszel megfogott faszenet egy gyertya vagy az öngyújtó lángja fölé tartjuk, és látni fogjuk, hogy a faszén egy kis részen szikrával elkezd reagálni, amely lassan tovaterjed. Ekkor tegyük a faszenet élére állítva a homokba, és hagyjuk, hogy a levegő és a szél elvégezze a többi munkát. Természetesen tarthatjuk a faszenet végig a csipesszel is.

Nem öngyulladós faszén esetén sokkal több időre és türelemre van szükségünk, hogy a szén teljesen átizzon, viszont nem is fogjuk érezni az öngyulladást segítő vegyi anyag illatát, és természetesen be sem lélegezzük. Lehet már olyan öngyulladós faszenet is kapni, melyben egy természetes anyag segíti a faszén könnyebb meggyúlását.

Mikor a faszenünkön megjelenik egy hamvas szürke hamuréteg, az jelzi, hogy az intenzív hő lecsendesedett (továbbra is több száz fokon izzik), ráhelyezhetjük a homok vagy só rétegre és rátehetjük a füstölőanyagot. Mivel a tapasztalat azt mutatja, hogy a faszén gyakran túl magas hőfokkal ég, ezért gyakran folyamodunk olyan praktikákhoz, melyekkel igyekszünk mérsékelni a leadott hőt:

  • rászórhatunk pici homokot
  • rászórhatunk kevés sót
  • tehetünk rá kicsi hőálló kerémialapkát

A homokkal való beszórásnak még az is az előnye, hogy ha másik füstölőanyagot szeretnénk rátenni, akkor egy hőálló kanál segítségével egyszeűen csak lekaparjuk a homokot a füstölőanyaggal együtt és rátesszük a másikat.

Hogyan füstölj faszénen!?

Mi alapján választunk faszenet ?

A korábban említett használati praktikákon túlmenően a faszén mérete lehet még mérvadó, 27 mm-től egészen 50 mm-ig terjedő méret meghatározza az égési időt, ami kb  20 perctől egészen egy óráig eltarthat.

Szertartás, rituálé esetén érdemes a hosszabb égésidejű szeneket választani: tovább izzanak, és a közepükbe egyszerre több füstölőszer tehető, így intenzívebb a füstképződés.

Hozzászólások