Ingyenes szállítás
30.000 Ft felett belföldön
csomagpontra
Gyertyakoppintó
üveggyöngyökkel
7 csakra színű gyöngy díszítéssel
extra hosszú nyéllel
mérete: 28 cm hosszú
Klasszikus szépségű gyertyakoppintó nyelén 7 csakra színű üveggyöngyökkel. Extra hosszú nyéllel, tökéletes olyan gyertyákhoz, amelyeket nem olyan könnyű elérni.
Használata: tartsa a kupakot az égő gyertya lángja fölé, az oxigén hiánya miatt az automatikusan elalszik.
Kapcsolódó blogbejegyzések
Mi teszi a gyertyát természetessé?
Van e kényeztetőbb egy gyertyafényes vacsoránál Kedvesünkkel, vagy játékosan táncoló gyertyafénnyel körül ölelt illatosan gőzölgő fürdővíznél? A pihentető félhomály segít a napi stressz és gondok hátrahagyásában és az ellazulásban.
A villanyt lekapcsolva azonban belépünk a mécsesek és gyertyák labirintusába… Paraffin, szója, pálma, méhviasz, nem is szólva a mindenféle illatosított és színezett darabokról. A gyertyákra pillantva a tisztaság jut eszünkbe, azonban kicsit mélyebbre ásva néhány meglepő eco-igazságra bukkanhatunk.
A legelterjedtebbek a mártott gyertyák és a teamécsesek, melyek sztearinból (állati vagy növényi zsír) vagy paraffinból (kőolaj származék) készülnek. Ez utóbbi, a legolcsóbb, legelterjedtebb gyertyakészítési alapanyag. Egyes kutatások során a nagy mennyiségben használt paraffin gyertyák kimutatható mértékű károsanyagot bocsátottak ki zárt, kontrollált környezetbe. A kutatás során tapasztalt eredményeket a passzív dohányzás hatásaihoz hasonlították.
Ahhoz, hogy könnyebben el tudj igazodni a gyertyák színes, illatos világában, listába szedtük, hogy mik azok, amikre mindenképp érdemes odafigyelni!
100% természetes és organikus
Általában a legjobb és fenntarthatóbb alternatívák. Azonban fontos kiemelni a megfelelő, fenntartható termelést! Dél-Amerika és Ázsia őserdeit az erdőírtások fenyegetik, hogy ellássák az egyre növekvő keresletet. Győződj meg arról, hogy fenntartható gazdálkodásból származik. Ezt az RSPO vagy Green Palm, a két legnagyobb fenntartható pálmaolajért tevékenykedő szervezet, logója jelöli a terméken. Bővebben: https://greenpalm.org/
Kókuszolaj
Valószínűleg a legtisztább, legkörnyezetbarátabb és luxus kategórába tartozó viasz, amit napjainkban használhatunk, ezért is olyan drága. Lassan és tisztán ég, kellemesen árasztva tisztán mosott pamutot idéő illatát.
Repce viasz
Természetes, megújuló és biológiai úton lebomló, lassabban és kevesebb hővel ég, ami elősegíti az illatok egyenletes kibocsátását. Ha európai repcéból készült terméket választasz, akkor egyrészt GMO mentes (genetikailag nem módosított) terméket választasz, másrészt a világot sem utazta körbe.
Méhviasz
Mivel a méhviasz nem vegán, így nem ajánlható mindenkinek. Mégis természetes, biológiai úton lebomló viasz, ami lassan ég, és bizonyíthatóan légtisztító hatása is van (ellenben a mérgező anyagokat kibocsátó parafinnal). Füst- és korommentes, legjobb a természetes, színezetlen és enyhe mézillatú változata. Színe attól függően változhat, hogy a méhek miből táplálkoztak.
Szójaviasz
Annak ellenére, hogy természetes, megújuló és biológiai úton lebomló viasz, ami lassan és tisztán ég, nem a fenntarthatóságáról híresült el. Egyre több kétség merül fel, hiszen Dél-Amerikában és Ázsiában, ahol tradicionálisan termesztették, kontrolt vesztetté vált az erdőírtás mértéke, a tápoldatok és növényírtószerek használata, azért, hogy a növekvő keresletet (persze nem csak gyertya tekintetében) ki tudják elégíteni. Ezért mindig bizonyosodj meg arról, hogy honnan származik a szója viaszból készült gyertya! Például az Egyesült államokban a mai napig engedélyezett a GMO alkalmazása.
Sztearin
Gyakran állati- és növényi zsiradék elegyéből készül, így nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy vegán lenne. Így is, a sztearint részesítsük előnyben a paraffin gyertyához képest. Figyeld a csomagoláson lévő jelöléseket!
Illóolajok vs. illatanyagok
A szintetikus illatanyagokkal szemben a természetes illóolajokat növényekből vonják ki. Ez a koncentrált illóolaj nagyon erős hatású lehet, így elővigyázatosan kell vele bánni. Az illóolajokat egyre többen és gyakrabban használják terápiás minőségük miatt.
Pamut vagy fa(!) kanóc
A kanóc ideálisan ólomtól és fémektől mentes, természetes alapanyagból készül, mint a pamut, kender és a fa. Érdemes visszavágni a kanócot, hogy tisztábban égjen, és nem huzatos helyen égetni, így elkerülve a kormolást.
A minőségi természetes gyertya 5 ismertetőjele
Alig, ha találunk olyan embert, aki ne szeretné az illatokat, aki ne tudna elmerülni a levendula nyugtató és oldó illatában, vagy ne ébresztené fel elméjét a kámfor és a menta friss, roppanós aromája!
Mi a helyzet a gyertyákkal és azok illatosított változataival? Összeszedtük a legfontosabb ismertetőjeleit annak, hogy mikor lehet gyanús az illatos gyertya!
1. Illatjegyek
Eper, mangó, cseresznye, gesztenye, dió, zöldtea, sütőtök, ibolya, gyöngyvirág, orgona, alma, maracuja, szeder, áfonya, gesztenye és a lista talán a végtelenségig fokozható, mind olyan növények/gyümölcsök, melyeknek természetüknél fogva nincs illóolaj tartalma!
Mit jelent ez? 99% , hogy szintetikus, művi illatanyagot felhasználva készült gyertyával van dolgunk. Állj meg egy pillanatra és gondoljkodj!
Ugyan az illatgyertyákról szól ez az ötös lista, de itt megjegyeznénk, hogy ugyanígy gyanakvásra ad okot, ha hasonló illatú füstölőpálcikát vásárolsz, mint például kávé, kókusz vagy dohány. Ezek is vélhetően szintetikus aromától illatoznak.
Első és legegyszerűbb szempont, ha a józan paraszti eszedre és némi illat ismeretedre hagyatkozol. Melyek azok a (gyógy)növények (is) melyeket ismersz, látad már illóolaj formájában? Ezek lehetnek, csak hogy néhány példa itt álljon, kamilla, eukaliptusz, levendula, narancsvirág, bergamott, pacsuli, tömjén, mirha, szantál stb. Ezek jó eséllyel természetesek, lásd részletesebben a következő pontban.
2. Illóolajjal gazdagított gyertya
A valódi, természetes, terápiás minőségű illóolajok alkalmazásával készült gyertyákon fel van tüntetve az összetevők listáján a használt illóolaj.
Profik esetében még a növény latin nevét is feltüntetik. Egyrészt az azonosíthatóság érdekében, másrészt, mint minden növény, az illóolajuk is válthat ki allergiás reakciót. Így ha bármilyen allergiánk van, érdemes ezt is észben tartani, mikor válogatunk!
+1 árulkodó jel: A valódi illóolajjal készült gyertyák illata természetüknél fogva szolid és finom. A teret belengi illatuk, azonban messze nem olyan tolakodóan, mint a szintetikus aromás gyertyák.
3. Fantázianév
Karácsonyi hangulat, Tavaszi pezsgés, Harmatos reggel, Kávévarázs …. Mind erős érzelmi reakciót vált ki az éppen válogató vásárlóból. Azonban ha nem találod a csomagoláson az összetevők listáját, megnevezve (legalább) a legfőbb illóolajokat, akkor valami nem stimmel, valószínű szintetikus illatanyagokkal van dolgod.
Ezzel persze nem azt mondjuk, hogy nem létezik valódi, terápiás illóolajok keverékével készült, fantázianévbe öltöztetett gyertyaköltemény. Előfordulnak, egyre több helyen! A 2. és 4. pontok jó támaszként szolgálhatnak, hogy meg tudd különböztetni őket a szintetikusaktól!
4. Ár
Az ár egy jó mércéje lehet annak, hogy mennyire természetes a gyertya. A paraffin alapú (ami a legolcsóbb gyertya alapanyag, lásd korábbi cikkünket) illatosított gyertya mérettől és mennyiségtől függően 500-2000 Ft. körül kapható. A drágább verzió pedig gyakran az ízléses csomagolás miatt kerül többe, nem a minőségi alapanyagok miatt.
Ha minden fronton természetes gyertyát keresel, akkor darabjáért könnyedén fizethetsz 3-5000 Ft.-ot is. Ezek javarészt fenntartható, növényi viaszból készülnek (szója, repce, kókusz) és természetes, terápiás minőségű illóolajjal vannak illatosítva.
Gondolj csak bele, a bulgáriai rózsa illóolajának 1 ml-je kerül kb. 18-23.000 Ft-ba, vagy a mysore-i szantálfa kilója megközelíti az 500 €-t. Ezek a valódi növények és illóolajaik ára. Ennek tükrében érthetővé válik, miért kerül annyiba a minőségi illatgyertya amennyibe!
5. Csomagolás
Itt ne a szuper grafikával ellátott, csillogóan káprázatos dobozra gondolj. Hanem a természet megjelenésére, üveg vagy fém tégelybe öntött gyertya, műanyag mentes, védjegyekkel és szimbólumokkal ellátott, így is felhívva figyelmedet és tájékoztatva a felhasznált alapanyagok minőségéről.
Kapcsolódó tudástárbejegyzések
A gyógyulás támogatása füstöléssel
A természetes füstölést, mint a hagyományos fitoterápia egyik ágát - a teák, borogatások, balzsamok és tinktúrák mellett - évezredek óta használják az emberek gyógyulásának elősegítésére. Legyen az fájó reumatikus végtag, húzódás, zúzódás, ekcéma vagy lázas betegség, a manapság jobban ismert és használt fitoterápiás praktikák mellett még rendszeresen meg is füstölték a fájó testrészt egy megfelelő növénnyel vagy füstölőkeverékkel
Ez a fizikai szintű alkalmazás mostanra a nyugati fitoterápiából szinte teljesen kiveszett, de a hagyományos kínai orvoslás ma is használja a moxázás, vagyis melegítéses, égetéses gyógymód formájában.
A füstölést leginkább a következő módokon használhatjuk a gyógyulás támogatására:
- Életterünk levegőjét fertőtleníthetjük tömjén és borókabogyó keverékével, fehér zsályával, palo santoval, kámforral, de füstölhetünk a kórokozók elpusztítására 100% tiszta, jó minőségű füstölőpálcikát is, mely fertőtlenítő hatású növényekből készül.
- Mivel a betegség általában sok félelemmel és negatív gondolattal jár együtt, érdemes megfelelő füstölővel teret is tisztítani - ezek a tisztító növények és keverékek fizikai szinten fertőtlenítenek is - hogy az így „felkönnyült” tér a gyógyulás felé vezessen.
- Megfelelő növényekkel javíthatjuk a beteg hangulatát, oldhatjuk az ilyenkor gyakran fellépő depresszív gondolatokat: például egy vidám narancsos füstölőkeverékkel vagy pálcikával, a bátrabbak pedig füstölhetnek masztix gyantát, kamillát, körömvirágot, orbáncfüvet és angelikagyökeret, melyek szinte meghívják a napsugarat a szobába, és elűzik a búskomorságot.
- A betegség során megcsappanó életerőt és lendületet pedig mirhával, fenyőgyantával, cédrussal, kakukkfűvel és rozmaringgal tudjuk „visszacsalogatni”. Ezek közül a cédrus vagy a fenyő pálcika formájában is elérhető, a többi növényt leginkább rácsos edényen ajánlott füstölni.
- A fizikai szinten immunerősítő növényekből - mint például a cistus és az echinacea - ha éppen tea formájában fogyasztjuk őket, nem pedig valamilyen kivonatként, akkor tehetünk belőlük a füstölőrácsra is egy kis gyanta ( pl. kopál, dammar vagy tömjén ) kíséretében. Füstölve a lelki-szellemi ellenállóképességet erősítik.
- A mirha és a vetiver abban tud segíteni, hogy egy ilyen sokszor nehéz helyzetben ne veszítsük el a talajt a lábunk alól,
- Míg a levendula azon túl, hogy segít az ellazulásban, kitisztítja a körbe-körbe kavargó gondolatokat.
- A sokak által közkedvelt szantálfa pedig visszahozza a harmóniát és békét a háborgó hétköznapokba, hogy a középpontunkba visszakerülve ismét optimistán nézzünk előre.
Nem győzöm hangsúlyozni, hogy ezekkel a hatásokkal csak abban az esetben számolhatunk, ha 100% tiszta és természetes növényi részeket füstölünk, legyen az rácsos edényen, faszénen elfüstölt füstölőszer, pálcika vagy füstölőkúp. Beltéren - hacsak nem teret tisztítunk - nem ajánlatos faszénen füstölni, ezért inkább a rácsos edény használata valamint a füstölőpálcikák javasoltak. Ez utóbbiak közül a japán pálcikák különösen jók lehetnek, hiszen minimális füsttel égnek - sőt léteznek teljesen füstmentesen izzók is - ezek különösen abban az esetben lehetnek hasznosak, ha a légtérben füstérzékelő vagy légzési problémával küzdő beteg van. Ha pedig füstölünk, akkor legalább naponta egyszer szellőztessünk is.
Szerző: Papp Csilla
Illatosan tiszta levegőt!
Olyan furcsa időket élünk, mikor a légtér fertőtlenítése alapszükséglet. A tiszta, kórokozóktól mentes levegő lakásunk szobáiban elengedhetetlenné vált, és nem csak a már megszokott téli vírusok, mint az influenza, hanem a mindennapjainkat átszövő vírus miatt is.
2020-ban és idén is rengeteget vagyunk otthon, a négy fal között. Bele sem gondolunk, hogy az egyik legszennyezettebb levegő, melyet belélegzünk, az a saját otthonunk levegője.
- A belterek légterei a kutatások szerint szennyezettebbek mint a nagyvárosok levegője. Nincs is ezen mit csodálkozni, hiszen a levegőben jelen lévő szennyező anyagok, - oldószer maradványok, főzés, takarítás közben keletkezett vegyi-, és biológiai anyagok, különböző mikroorganizmusok, melyek hatással vannak egészségünkre. A „beteg épület szindróma” tünetegyüttes létét a WHO már 1986 óta elismeri. A NASA kutatása szerint ez ellen a leghatékonyabban a gyakori szellőztetéssel és a zöld szobanövényekkel harcolhatunk, melyek megkötik a szennyező anyagokat.
De mi a helyzet a kórokozókkal és a vírusokkal, mint amilyen a covid-19 is, melyek éppen a szellőztetéssel vagy ruháinkkal juthatnak be otthonainkba?
A füstölés egy olyan ősi, ám hatékony módszer, melynek segítségével kellemes, ugyanakkor tudatos módon teremthetünk tiszta és egészséges levegőt az otthonainkban. A régiek csak úgy, mint napjainkban a különféle illatos gyantákat füstölték leginkább, ilyen a tömjén, a mirha vagy a fenyőgyanta. Bizonyára sokan hallották már a mondást: „menekül mint ördög a tömjénfüsttől”. Régen ugyanis a betegségeket az ördögtől valónak tartották, mivel ennek egyik ellenszere annak füstje volt. Azóta már a tudomány is bizonyította eleink „igazát”, miszerint a balzsamfafélék családjába tartozó tömjén gyanta balzsamos illatú füstje, erős fertőtlenítő és tisztító tulajdonságokkal rendelkezik, s tény a vírus- és baktériumölő hatása is.
Manapság az aromaterápia a reneszánszát éli, az illóolajok valóban csodálatos esszenciák. Ám érdekes tény, hogy az illóolajok párologtatásánál a prémium minőségű, természetes füstölőanyagok füstölése hatékonyabb módszer a levegő fertőtlenítésére. Egy igen friss, 2018-as tanulmány szerint a tömjén (Boswellia carterii) füstölésekor a levegő légterében jelenlévő baktériumok száma 91,43 %-kal csökkent, míg a tömjén illóolaj párologtatásakor ugyanez a szám „csupán” 67,5% volt.
Ha valóban prémium, természetes füstölőszereket alkalmazunk, úgy nem csupán jó illatot varázsolunk az otthonainkba, de egészségesebb környezetet is biztosítunk a családunknak. Legfontosabb azonban, hogy hozzáértő szaküzletből szerezzük be a magas minőségű füstölőanyagokat, hiszen csak a valóban természetes, jó minőségű növényi részek képesek a levegő fertőtlenítésére!
Lélekemelő illatok Advent idején
Az Adventi készülődés, várakozás már lényegében november elején, a Mindenszentek után elindul: az emberek szembesülve az élet múlandóságával óhatatlanul jobban befelé fordulnak, és az egyre rövidülő nappalok is inkább az otthoni bekuckózásnak kedveznek. Az Advent szó maga várakozást jelent, készülődést az eljövendő ünnepre: egy belső utazást, találkozást lelkünk hangjával. Az elmélyülésben a valódi illatok segíthetnek jobban, melyek közvetlenül lelkünket szólítják meg.
Ha csak egyetlen füstölőszert lehetne ehhez az időszakhoz rendelni, akkor kétségkívül a mirha lenne az. A mirha nehéz, súlyos, kesernyés, fanyar illatával és energiájával maga a megtestesült Föld, a befogadó és körbeölelő női minőség: ahol megpihenhetünk, biztonságban lehetünk, gyógyulhatunk, változhatunk. Sokan tudják, hogy az Ókorban a tömjén drágább volt az aranynál. Azt azonban már jóval kevesebben, hogy a mirha még a tömjénnél is drágább volt. A tiszta növényi gyanta fanyar illata sokakat elriaszthat, ezért érdemes valamennyit a lelket balzsamozó sztóraxból hozzátenni a rácsos edényre, de némi fahéjjal, narancshéjjal, vörös szantálfával, szegfűszeggel vagy kardamommal igazi fűszeres illatú adventi keveréket kapunk.
Ha pedig kicsit édesebbre vágyunk, akkor válasszuk a sima mirha helyett annak édes változatát, a kevesek által ismert opoponaxot, mely az örömöt képes meghívni az életünkbe. A pálcikákat előnyben részesítők már 100% tisztaságú mirha pálcikákat is találhatnak, akár az Aromandise, akár a Fiore D'Oriente választékában, az opoponaxot azonban csak természetes füstölőszerként érhetjük el.
A sztórax mellett a másik fontos "léleksimogató" gyanta a benzoé, mely szintén csodálatosan gyógyítja a lélek sebeit. Ezért aztán nem hiányozhat az adventi-karácsonyi időszak füstölős kelléktárából sem, de természetesen nem csak ekkor használható. Illata nagyon erős és intenzív, ezért önmagában ritkán füstöljük, cserébe viszont hálásan nyújtja jellegzetes édes-vaníliás aromáját füstölőpálcikáknak, keverékeknek. Belőle is találhatunk már 100% tisztaságú pálcikás verziót.
A nagy téli klasszikus fahéj és narancs sem hiányozhat az adventi-karácsonyi időszak füstölős kelléktárából, sőt ez utóbbit már mi magunk is „legyárthatjuk”, ha a kezeletlen bionarancs héját otthon megszárítjuk, és feldaraboljuk.
A fűszerként oly ismert fahéj illata melegséget közvetít, füstölve nyitja a szívet, ellazít, és megnyugtatja az idegeket. Így teremtve mintegy helyet a narancs által közvetített életörömnek, melynek ilyenkor gyakran híján vagyunk már. Ami pedig egységbe rendezi, az a szeretetet és megbékélést hozó rózsa. Az örök női minőség. A rózsa titka abban rejlik, hogy támogatja, és segíti az az önszeretetet, hiszen, csak akkor vagyunk képesek másokat is szeretni, feltételek nélkül elfogadni, ha magunkat szeretjük. Önmagunk szeretete elhozza számunkra a másokkal való megbékélést, az ítélkezéstől való megszabadulást, a valódi együttérzést. Önmagunkkal és a világgal. Mert akkor béke lesz a szívünkben, és béke lesz kívül is. És akkor az út végén ránk váró karácsonyt valóban a szeretet és az összetartozás ünnepeként tudjuk megélni.