Ingyenes szállítás
30.000 Ft felett belföldön
csomagpontra
Gyertyakoppintó
nagy
Elegáns réz gyertyakoppintó
fa nyéllel
kb. 29,5 cm hosszú
Kapcsolódó blogbejegyzések
Mi teszi a gyertyát természetessé?
Van e kényeztetőbb egy gyertyafényes vacsoránál Kedvesünkkel, vagy játékosan táncoló gyertyafénnyel körül ölelt illatosan gőzölgő fürdővíznél? A pihentető félhomály segít a napi stressz és gondok hátrahagyásában és az ellazulásban.
A villanyt lekapcsolva azonban belépünk a mécsesek és gyertyák labirintusába… Paraffin, szója, pálma, méhviasz, nem is szólva a mindenféle illatosított és színezett darabokról. A gyertyákra pillantva a tisztaság jut eszünkbe, azonban kicsit mélyebbre ásva néhány meglepő eco-igazságra bukkanhatunk.
A legelterjedtebbek a mártott gyertyák és a teamécsesek, melyek sztearinból (állati vagy növényi zsír) vagy paraffinból (kőolaj származék) készülnek. Ez utóbbi, a legolcsóbb, legelterjedtebb gyertyakészítési alapanyag. Egyes kutatások során a nagy mennyiségben használt paraffin gyertyák kimutatható mértékű károsanyagot bocsátottak ki zárt, kontrollált környezetbe. A kutatás során tapasztalt eredményeket a passzív dohányzás hatásaihoz hasonlították.
Ahhoz, hogy könnyebben el tudj igazodni a gyertyák színes, illatos világában, listába szedtük, hogy mik azok, amikre mindenképp érdemes odafigyelni!
100% természetes és organikus
Általában a legjobb és fenntarthatóbb alternatívák. Azonban fontos kiemelni a megfelelő, fenntartható termelést! Dél-Amerika és Ázsia őserdeit az erdőírtások fenyegetik, hogy ellássák az egyre növekvő keresletet. Győződj meg arról, hogy fenntartható gazdálkodásból származik. Ezt az RSPO vagy Green Palm, a két legnagyobb fenntartható pálmaolajért tevékenykedő szervezet, logója jelöli a terméken. Bővebben: https://greenpalm.org/
Kókuszolaj
Valószínűleg a legtisztább, legkörnyezetbarátabb és luxus kategórába tartozó viasz, amit napjainkban használhatunk, ezért is olyan drága. Lassan és tisztán ég, kellemesen árasztva tisztán mosott pamutot idéő illatát.
Repce viasz
Természetes, megújuló és biológiai úton lebomló, lassabban és kevesebb hővel ég, ami elősegíti az illatok egyenletes kibocsátását. Ha európai repcéból készült terméket választasz, akkor egyrészt GMO mentes (genetikailag nem módosított) terméket választasz, másrészt a világot sem utazta körbe.
Méhviasz
Mivel a méhviasz nem vegán, így nem ajánlható mindenkinek. Mégis természetes, biológiai úton lebomló viasz, ami lassan ég, és bizonyíthatóan légtisztító hatása is van (ellenben a mérgező anyagokat kibocsátó parafinnal). Füst- és korommentes, legjobb a természetes, színezetlen és enyhe mézillatú változata. Színe attól függően változhat, hogy a méhek miből táplálkoztak.
Szójaviasz
Annak ellenére, hogy természetes, megújuló és biológiai úton lebomló viasz, ami lassan és tisztán ég, nem a fenntarthatóságáról híresült el. Egyre több kétség merül fel, hiszen Dél-Amerikában és Ázsiában, ahol tradicionálisan termesztették, kontrolt vesztetté vált az erdőírtás mértéke, a tápoldatok és növényírtószerek használata, azért, hogy a növekvő keresletet (persze nem csak gyertya tekintetében) ki tudják elégíteni. Ezért mindig bizonyosodj meg arról, hogy honnan származik a szója viaszból készült gyertya! Például az Egyesült államokban a mai napig engedélyezett a GMO alkalmazása.
Sztearin
Gyakran állati- és növényi zsiradék elegyéből készül, így nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy vegán lenne. Így is, a sztearint részesítsük előnyben a paraffin gyertyához képest. Figyeld a csomagoláson lévő jelöléseket!
Illóolajok vs. illatanyagok
A szintetikus illatanyagokkal szemben a természetes illóolajokat növényekből vonják ki. Ez a koncentrált illóolaj nagyon erős hatású lehet, így elővigyázatosan kell vele bánni. Az illóolajokat egyre többen és gyakrabban használják terápiás minőségük miatt.
Pamut vagy fa(!) kanóc
A kanóc ideálisan ólomtól és fémektől mentes, természetes alapanyagból készül, mint a pamut, kender és a fa. Érdemes visszavágni a kanócot, hogy tisztábban égjen, és nem huzatos helyen égetni, így elkerülve a kormolást.
A minőségi természetes gyertya 5 ismertetőjele
Alig, ha találunk olyan embert, aki ne szeretné az illatokat, aki ne tudna elmerülni a levendula nyugtató és oldó illatában, vagy ne ébresztené fel elméjét a kámfor és a menta friss, roppanós aromája!
Mi a helyzet a gyertyákkal és azok illatosított változataival? Összeszedtük a legfontosabb ismertetőjeleit annak, hogy mikor lehet gyanús az illatos gyertya!
1. Illatjegyek
Eper, mangó, cseresznye, gesztenye, dió, zöldtea, sütőtök, ibolya, gyöngyvirág, orgona, alma, maracuja, szeder, áfonya, gesztenye és a lista talán a végtelenségig fokozható, mind olyan növények/gyümölcsök, melyeknek természetüknél fogva nincs illóolaj tartalma!
Mit jelent ez? 99% , hogy szintetikus, művi illatanyagot felhasználva készült gyertyával van dolgunk. Állj meg egy pillanatra és gondoljkodj!
Ugyan az illatgyertyákról szól ez az ötös lista, de itt megjegyeznénk, hogy ugyanígy gyanakvásra ad okot, ha hasonló illatú füstölőpálcikát vásárolsz, mint például kávé, kókusz vagy dohány. Ezek is vélhetően szintetikus aromától illatoznak.
Első és legegyszerűbb szempont, ha a józan paraszti eszedre és némi illat ismeretedre hagyatkozol. Melyek azok a (gyógy)növények (is) melyeket ismersz, látad már illóolaj formájában? Ezek lehetnek, csak hogy néhány példa itt álljon, kamilla, eukaliptusz, levendula, narancsvirág, bergamott, pacsuli, tömjén, mirha, szantál stb. Ezek jó eséllyel természetesek, lásd részletesebben a következő pontban.
2. Illóolajjal gazdagított gyertya
A valódi, természetes, terápiás minőségű illóolajok alkalmazásával készült gyertyákon fel van tüntetve az összetevők listáján a használt illóolaj.
Profik esetében még a növény latin nevét is feltüntetik. Egyrészt az azonosíthatóság érdekében, másrészt, mint minden növény, az illóolajuk is válthat ki allergiás reakciót. Így ha bármilyen allergiánk van, érdemes ezt is észben tartani, mikor válogatunk!
+1 árulkodó jel: A valódi illóolajjal készült gyertyák illata természetüknél fogva szolid és finom. A teret belengi illatuk, azonban messze nem olyan tolakodóan, mint a szintetikus aromás gyertyák.
3. Fantázianév
Karácsonyi hangulat, Tavaszi pezsgés, Harmatos reggel, Kávévarázs …. Mind erős érzelmi reakciót vált ki az éppen válogató vásárlóból. Azonban ha nem találod a csomagoláson az összetevők listáját, megnevezve (legalább) a legfőbb illóolajokat, akkor valami nem stimmel, valószínű szintetikus illatanyagokkal van dolgod.
Ezzel persze nem azt mondjuk, hogy nem létezik valódi, terápiás illóolajok keverékével készült, fantázianévbe öltöztetett gyertyaköltemény. Előfordulnak, egyre több helyen! A 2. és 4. pontok jó támaszként szolgálhatnak, hogy meg tudd különböztetni őket a szintetikusaktól!
4. Ár
Az ár egy jó mércéje lehet annak, hogy mennyire természetes a gyertya. A paraffin alapú (ami a legolcsóbb gyertya alapanyag, lásd korábbi cikkünket) illatosított gyertya mérettől és mennyiségtől függően 500-2000 Ft. körül kapható. A drágább verzió pedig gyakran az ízléses csomagolás miatt kerül többe, nem a minőségi alapanyagok miatt.
Ha minden fronton természetes gyertyát keresel, akkor darabjáért könnyedén fizethetsz 3-5000 Ft.-ot is. Ezek javarészt fenntartható, növényi viaszból készülnek (szója, repce, kókusz) és természetes, terápiás minőségű illóolajjal vannak illatosítva.
Gondolj csak bele, a bulgáriai rózsa illóolajának 1 ml-je kerül kb. 18-23.000 Ft-ba, vagy a mysore-i szantálfa kilója megközelíti az 500 €-t. Ezek a valódi növények és illóolajaik ára. Ennek tükrében érthetővé válik, miért kerül annyiba a minőségi illatgyertya amennyibe!
5. Csomagolás
Itt ne a szuper grafikával ellátott, csillogóan káprázatos dobozra gondolj. Hanem a természet megjelenésére, üveg vagy fém tégelybe öntött gyertya, műanyag mentes, védjegyekkel és szimbólumokkal ellátott, így is felhívva figyelmedet és tájékoztatva a felhasznált alapanyagok minőségéről.
Kapcsolódó tudástárbejegyzések
Éltető ruházatunk - Spirit of Om
Harmóniában és energikusan a ruházatunk segítségével
Napjainkban egyre tudatosabbá válunk a táplálkozásunkra, környezetünkre. De vajon van elég figyelmünk a ruháinkra? Tudjuk hol, hogyan készül, milyen alapanyagokból? Nos, általában nem, pedig, ma már létezik a ruházatfiziológia tudománya is, amely a ruházat és az emberi életfunkciók összefüggéseinek kutatásával foglalkozik. A témában végzett kutatások célja, hogy egy-egy ruhadarab a mindenkori tevékenységnek legmegfelelőbb mikroklímát tudja biztosítani testünk számára. Mivel kifejezett funkcióval bírnak a ruháink, így a viselési körülmények alapvetően meghatározzák, mikor milyen ruha viselése optimális.
Alapvető elvárás, hogy szép, kényelmes, praktikus, jól és könnyen tisztán tartható legyen a ruházatunk, de fontos élettani hatása is van, a fizikai és biokémiai kölcsönhatásokból eredő következményeknek is pozitívnak kell(ene) tennie, ezekkel foglalkozik a ruházatfiziológia.
Fejlődő világunkban vannak már olyan gyártók, ahol a bio és környezetvédelem szavak nem csak marketingfogás, hanem a cég mindennapjait is átható vezérfonalak, valós mögöttes tartalommal. Ilyen a Spirit of Om, GOTS minősítéssel rendelkező gyártó, mely garantálja a fogyasztók számára, hogy valóban organikus, bio alapanyagból készülő ruhákat kapjanak. S mivel a minőség nem csak külső elvárás, hanem cégfilozófia, nagy hangsúlyt fektetnek a mindennapok harmoniájára és a pozitív légkörre. Mind a munkahelyeken, mind a teljes gyártási folyamat során ügyelnek a fenntarthatóság, a környezetvédelem, a testi-lelki egészség meglétére.
Kezdjük az alapoktól… A fenntarthatóság és a természet-közeliség jegyében gyártott ruhák alapanyagául szolgáló pamutot már a termesztés során ily módon kezelik, és aratják le. Az így termesztett bio minősített pamut nem csak tapintásra és érzetre más, de növényvédő- és vegyszerektől, rovarirtóktól, krómtól, nehézfémtől és formaldehidtől mentes marad a gyártási folyamat egésze alatt. A kelmék színezése, festése is előre átgondolt, jól megtervezett környezetbarát módon zajlik, minimális vízfogyasztással, digitális nyomással és csakis hitelesített, nem-mérgező és környezetbarát festékekkel történik. Mindezek mellett gazdaságilag is korrekt, mind az alkalmazott munkaerő, mind a vásárlók felé. A manapság jellemző fast-fashion erőltetett menetben váltott kollekcióival szemben a Spirit of Om ruhatárába évente kerülnek időtálló megjelenésű és minőségű darabok. Nincs fogyasztást növelő akciózás, csakis a már kifutó, mérethiányos sorozatok utolsó darabjai kerülnek leértékelésre!
A test-lélek-szellem egységét szem előtt tartva a színek hangulatjavító hatását tovább támogatja a különböző féldrágakövek (rózsakvarc, ametiszt, turmalin), a pozitív megerősítések, az emelő szimbólumok tudatos alkalmazása. Az emberi test eredendően rendelkezik a regenerálódás képességével, viszont a környezeti hatások, mint az elektroszmog, mentális stressz gyengítik ezt. A Spirit of Om termékei finom bioenergetikai rezgésük révén hozzásegíthetik a testet, hogy ismét ragyogóbb, energetikailag teljesebb, életerősebb lehessen.
Mindennek fényében érdemes átgondolni, mit viselünk nap mint nap, mi hogyan hat ránk, s miért van az, hogy a hangulatunkhoz öltözünk. A ruháink nemcsak befedik a testünket, hanem hatnak is ránk, hatnak az egészségünkre, a lelkünkre.
Illatosan tiszta levegőt!
Olyan furcsa időket élünk, mikor a légtér fertőtlenítése alapszükséglet. A tiszta, kórokozóktól mentes levegő lakásunk szobáiban elengedhetetlenné vált, és nem csak a már megszokott téli vírusok, mint az influenza, hanem a mindennapjainkat átszövő vírus miatt is.
2020-ban és idén is rengeteget vagyunk otthon, a négy fal között. Bele sem gondolunk, hogy az egyik legszennyezettebb levegő, melyet belélegzünk, az a saját otthonunk levegője.
- A belterek légterei a kutatások szerint szennyezettebbek mint a nagyvárosok levegője. Nincs is ezen mit csodálkozni, hiszen a levegőben jelen lévő szennyező anyagok, - oldószer maradványok, főzés, takarítás közben keletkezett vegyi-, és biológiai anyagok, különböző mikroorganizmusok, melyek hatással vannak egészségünkre. A „beteg épület szindróma” tünetegyüttes létét a WHO már 1986 óta elismeri. A NASA kutatása szerint ez ellen a leghatékonyabban a gyakori szellőztetéssel és a zöld szobanövényekkel harcolhatunk, melyek megkötik a szennyező anyagokat.
De mi a helyzet a kórokozókkal és a vírusokkal, mint amilyen a covid-19 is, melyek éppen a szellőztetéssel vagy ruháinkkal juthatnak be otthonainkba?
A füstölés egy olyan ősi, ám hatékony módszer, melynek segítségével kellemes, ugyanakkor tudatos módon teremthetünk tiszta és egészséges levegőt az otthonainkban. A régiek csak úgy, mint napjainkban a különféle illatos gyantákat füstölték leginkább, ilyen a tömjén, a mirha vagy a fenyőgyanta. Bizonyára sokan hallották már a mondást: „menekül mint ördög a tömjénfüsttől”. Régen ugyanis a betegségeket az ördögtől valónak tartották, mivel ennek egyik ellenszere annak füstje volt. Azóta már a tudomány is bizonyította eleink „igazát”, miszerint a balzsamfafélék családjába tartozó tömjén gyanta balzsamos illatú füstje, erős fertőtlenítő és tisztító tulajdonságokkal rendelkezik, s tény a vírus- és baktériumölő hatása is.
Manapság az aromaterápia a reneszánszát éli, az illóolajok valóban csodálatos esszenciák. Ám érdekes tény, hogy az illóolajok párologtatásánál a prémium minőségű, természetes füstölőanyagok füstölése hatékonyabb módszer a levegő fertőtlenítésére. Egy igen friss, 2018-as tanulmány szerint a tömjén (Boswellia carterii) füstölésekor a levegő légterében jelenlévő baktériumok száma 91,43 %-kal csökkent, míg a tömjén illóolaj párologtatásakor ugyanez a szám „csupán” 67,5% volt.
Ha valóban prémium, természetes füstölőszereket alkalmazunk, úgy nem csupán jó illatot varázsolunk az otthonainkba, de egészségesebb környezetet is biztosítunk a családunknak. Legfontosabb azonban, hogy hozzáértő szaküzletből szerezzük be a magas minőségű füstölőanyagokat, hiszen csak a valóban természetes, jó minőségű növényi részek képesek a levegő fertőtlenítésére!
Az illatok varázslatos ereje a szerelemben
Február a szerelem, a párkapcsolatok, a házasságok hónapja, a tavasz közeledtével az érzéseink még erősebbé válnak. A szerelem, az érzelmek elmélyülésében a valódi illatok segíthetnek jobban, melyek közvetlenül szívünket és lelkünket szólítják meg. Az illatok az életünkben nagy szerepet játszanak, egy kellemes emléket évek múltán is vissza tudnak idézni, sőt a történelem során számtalanszor nagy hangsúlyt fektettek csodálatos erejének.
Sokan ismerik a szépséges Belaki történetét a Bibliából, aki elindulván hazájából, a gazdag és virágzó Sábai királyságból - mely az Arab-félsziget déli részén, a mai Oman és Jemen területén feküdt - gazdag rakománnyal érkezett Jeruzsálembe, az Ókori Kelet bölcs királyához, Salamonhoz:
"Megérkezett Jeruzsálembe igen tekintélyes kísérettel és tevékkel, amelyek balzsamot, igen sok aranyat és drágakövet hoztak. Elment Salamonhoz, és beszélt vele mindenről, amit kigondolt. Azután adott a királynak százhúsz talentum aranyat, igen sok balzsamot és drágakövet. Soha sem hoztak annyi balzsamot, mint amennyit Sába királynője adott Salamon királynak." (Királyok 1. könyve).
Belakiról feljegyezték, hogy nemcsak szép, de nagyon okos is volt, aki jól ismerte az illatok titkát, és ezt a tudását bizonyára Salamon udvarában is bevetette. A többi pedig már történelem, a valaha létezett egyik legszebb szerelmi történet, és az általa ihletett egyik legszebb szerelmi vers, az Énekek Éneke, melyet állítólag Salamon írt Sába királynőjének.
De mit is vitt Belaki Salamonnak és pontosan miért?
Vélhetően illatos tömjént, fanyar mirhát, édes opoponaxot, balzsamos sztóraxot, különleges illatos növényeket és fűszereket, melyek az Ókorban még az aranynál is drágábbak voltak - a Sábai királyság pedig bővelkedett bennük - ebből fakadt gazdagságuk. De nem csak kereskedtek velük, hanem azt is tudták, hogyan használják őket - ez a tudás segített Belakinak, hogy a bölcs Salamon királyt maga mellé állítsa - ezzel biztosítva karavánjainak szabad útját, mert hogy ez volt a valódi célja.
A növényeket ősidők óta használják az emberek csábításra, az érzékiség fokozására sokféle formában: talizmánként, főzetként, illatos balzsamként, illóolajként vagy füstölőként. A Belaki által vitt sztórax (balzsam) ma is az egyik leggyakrabban használt afrodiziáló gyanta, jellegzetes édes-balzsamos illata szinte mindenkit elvarázsol. Kinyitja a szívet, elsimítja a gondokat, balzsamozza a lelket, akárcsak a vele rokon benzoé.
- Az opoponax - amely a mirha édes változata - édes-fűszeres illata tágítja az érzékelést, ezért gyakran találkozunk vele szerelmi keverékekben, akárcsak a mágikus illatú labdanummal, melyet füstölve az ókori krétai nők ruhájukat, a belőle készült balzsammal pedig keblüket illatosították, hogy vonzóak és ellenállhatatlanok legyenek. És tették ezt minden áldott nap.
Akkoriban a női lakóterek, hálószobák szinte elképzelhetetlenek voltak illatok nélkül: tömjén, mirha, cassia (fahéjvirág), ámbra - manapság ezt már a növényi ambrettával helyettesítjük - rózsa, jázmin: a jó illatok a ház urát is elvarázsolni voltak hivatottak.
Más földrészeken, más kultúrákban természetesen más növényeket használtak: az amerikai kontinensen ilyen volt például a guajakfa, a kakaóbabhéj, a muira puama (potenciafa) vagy a damiana, ez utóbbit a mai napig is előszeretettel keverik a koktélokba a karibi térségben és Mexikóban.
S hogy kis hazánkban mit használhattak az asszonyok? Erről a fennmaradt népdalok árulkodnak:
„Hej, tulipán, tulipán, teljes szegfű, szarkaláb, tele kertem zsályával, szerelemnek lángjával. Nyisd ki rózsám kapudat, hadd kerüljem váradat, rózsafának illatja, az én szívem biztatja.”
A szerelmet hozó, vágyfokozó füstölőkeverékekben, pálcikákban tehát ezekkel a növényekkel találkozhatunk, melyek közül manapság az egyik legkedveltebb az ambrózia. Édes-balzsamos illata mindenkit elvarázsol, kinyitja a szívet, ellazít, és felemel. Füstölőpálcika és szív formájában is elérhető - ez utóbbit rácsos edényen vagy faszénen füstölhetjük.